Дякуємо!
Ви будете отримувати наші матеріали на пошту
Petro Tsybulia │ 08.11.2024
Двома основними типами активів в інвестиційному світі є облігації та акції. В ці два активи інвестують як роздрібні інвестори, так і професіонали, пенсійні та корпоративні фонди по всьому світу.
Але спочатку розберімось, що таке акції та облігації.
Що таке акції?
Акції — це частка, яка являє собою право власності в компанії. Коли інвестор володіє акціями компанії, він стає акціонером, а це означає, що інвестор має право на частину активів і прибутку компанії. А також має право голосу на загальних зборах акціонерів. Але до речі, не всі акції дають це право.
Якщо ви подивитесь навколо себе, речі які вас оточують виготовляють публічні компанії, акції яких можна придбати на біржі. Ми з вами та інші підприємства купують ці продукти та оплачують послуги, які надають ці компанії.
В результаті компанії отримують дохід. Частина цього доходу використовується для оплати витрат на ведення бізнесу, але все, що залишається використовується для виплати дивідендів інвесторам або реінвестування назад у бізнес. Оскільки продажі, дивіденди та прибутки з часом зростають, вартість акцій теж зростає.
Володіння акціями компаній дає нам доступ до прибутків, дивідендів, зростання, інновацій та винахідливості найбільших і найкращих компаній у світі.
Таким чином, володіння акціями дозволяє інвесторам брати участь в успіху та зростанні компанії.
Отже, з погляду інвестора, акції – це право власності на компанію. На заході люди інвестують в акції як спосіб примножити своє багатство, досягти фінансових цілей і випередити інфляцію з часом. Однак важливо пам'ятати, що інвестиції в акції пов'язані з певними ризиками, а ринкові коливання можуть призвести як до прибутків, так і до збитків.
Для чого компанії випускають акції?
Компанії випускають акції, щоб залучити кошти на розвиток бізнесу. Наприклад, для фінансування зростання компанії, розширення бізнесу, інвестування в обладнання, запуск нової продукції або погасити борги.
Коли компанія вперше продає свої акції на фондовому ринку – це називається початковим публічним розміщенням (IPO). Під час IPO компанія продає свої акції інвесторам.
Що таке облігації?
Облігації – це боргові цінні папери, які є формою запозичення для урядів та корпорацій. Коли уряд чи компанія випускає облігації, вони, по суті, позичають гроші в інвесторів. В обмін на це емітент (компанія або країна, яка випустила облігації) обіцяє виплачувати інвесторам періодичні відсоткові платежі, відомі як купонні платежі та повернути основну суму боргу через певний проміжок часу в майбутньому. Це називається термін погашення облігації.
Для чого уряди та компанії випускають облігації?
Уряди випускають облігації, щоб профінансувати державні проєкти чи дефіцит бюджету. Найбільш надійними державними облігаціями вважаться, державні облігації США або Treasuries. Тому що виплати по американським облігаціям ніколи не припинялись. А уряд США вважається одним із найбільш платоспроможним у світі.
Також свої облігації випускає уряд України в особі Міністерства фінансів. Ці облігації відомі нам як ОВДП або Облігації Внутрішньої Державної Позики. Залучені кошти від випуску облігацій йдуть на фінансування дефіциту бюджету, тому що у нас високі видатки на війну.
Компанії випускають облігації для залучення капіталу для фінансування своєї діяльності, наприклад, розширення виробництва, запуску нової продукції тощо.
Такі облігації, як правило випускають, великі компанії, такі як Boeing, Apple, Ford. В Україні корпоративні облігації випускає Нова Пошта.
Маючи на руках облігації ви не претендуєте на прибутки та активи компанії, ви простими словами просто позичили кошти цій компанії.
Акції та облігації: ключові відмінності
Давайте глибше зануримось в тему акцій та облігацій. Й поговоримо про те, чим вони відрізняються.
Облігації та акції – це два різних типи фінансових інструментів зі значними відмінностями з погляду права власності, ризику, дохідності та характеристик.
На чому заробляє інвестор в акціях та облігаціях?
При інвестуванні в акції, інвестор заробляє шляхом зростання вартості цих акцій, а також може отримувати дохід у вигляді дивідендів. Дивіденди – це пасивний дохід.
Вартість акцій залежить від того на скільки бізнес є успішним. Якщо бізнес та доходи компанії зростають, то і зростає вартість акцій. Ціна акцій також може зростати, коли компанія проводить зворотний їх викуп з фондового ринку, що призводить до зменшення кількості акції на фондовій біржі. Інвестори дуже люблять, коли компанії регулярно проводять викуп власних акцій.
Дивіденди – це частина прибутку компанії, який виплачується інвесторам у вигляді грошей. Але не всі компанії виплачують дивіденди. Якщо компанія активно зростає, то вона свій прибуток реінвестує у своє виробництво і розвиток. Щоб пришвидшити своє зростання й зайняти певну частку ринку на якому вона працює. В цьому випадку як правило компанія не виплачує інвесторам дивіденди.
Дивіденди на відміну від купонних виплат по облігаціях, це не гарантований дохід. Внаслідок різних обставин компанія може знизити розмір дивідендів, або взагалі припинити їх виплачувати акціонерам.
Прикладом такого випадку є компанія Boeing, світовий лідер в авіабудуванні.
Boeing виплачував своїм акціонерам дивіденди протягом 35 років. Але у січні 2020 року компанія зіткнулася з фінансовою кризою після того, як було зупинено виробництво літаків 737 MAX. На той час компанія Boeing виготовила близько 400 літаків цієї моделі витративши мільярди доларів власних коштів, але не змогла їх продати через заборону світових регуляторів, після того, як декілька бортів цієї моделі зазнали катастрофи.
Потім в лютому 2020 року сталась пандемія COVID-19, що сильно вдарило по авіаперевезеннях й ще більше погіршило ситуацію Boeing.
Тому рада директорів компанії вирішила припинити виплачувати дивіденди своїм акціонерам. А це 4,6 млрд. $ щорічно. Ці кошти компанія направила на виплату боргів.
Тобто при інвестуванні в акції є два види доходу:
● 80% - 90% доходу інвестор отримує шляхом зростання вартості акцій;
● 10% - 20% від дивідендних виплат.
На чому заробляє інвестор в облігаціях. Облігації – це інвестиції, орієнтовані на отримання доходу зараз. Інвестори купують облігації здебільшого для того, щоб отримувати регулярні відсоткові платежі та зберігати капітал. Потенціал для збільшення капіталу є обмеженим.
Дохідність облігацій США. Total return – загальний дохід. Income return – купонна (процентна) дохідність. Price return – дохідність курсової вартості облігацій. Джерело: Vanguard.
Близько 90 % доходу від облігацій інвестор отримує у вигляді купонних виплат і лише 10 % шляхом зростання курсової вартості. Збільшення капіталу інвестора відбувається шляхом реінвестування отриманих купонних виплат для придбання нових облігацій. Таким чином в портфелі інвестора збільшується кількість облігацій й зростає купонний дохід.
Ризики акцій та облігацій
Облігації: Облігації, як правило, вважаються інвестиціями з меншим ризиком порівняно з акціями. Оскільки власники облігацій мають вищий пріоритет в ієрархії виплат порівняно з акціонерами. У випадку банкрутства або ліквідації компанії, власники облігацій отримують виплати перед власниками акцій.
Тому коли ми оцінюємо компанію для потенційної інвестиції, важливо також дивитись на рівень заборгованості та його співвідношення до активів компанії.
Також облігації вважаються більш консервативними інвестиціями порівняно з акціями, оскільки вони пропонують фіксований й прогнозований потік доходу у вигляді купонних виплат і, тому вважаються менш волатильними тобто ризикованими.
Однак власники облігацій можуть зіткнутися з ризиком дефолту, якщо країна чи компанія, яка випустила облігації не зможе здійснити виплату відсотків або основної суми боргу.
Для того, щоб зменшити свої ризики інвестори дивляться рейтингові агенції, які оцінюють ризик, надійність та фінансову стабільність компаній та країн, що випустили облігації.
Акції: Акції несуть більший ризик порівняно з облігаціями. Ціни на акції можуть значно коливатися залежно від ринкових умов, результатів діяльності компанії та інших факторів. Хоча акції історично забезпечували вищу дохідність, ніж облігації, вони не пропонують жодного фіксованого потоку доходу, і немає жодних гарантій щодо прибутковості.
Історична дохідність індексу S&P 500, який відстежує 500 найбільших компаній в США, складає близько 10% річних за останні 100 років.
Часовий горизонт
Облігації: Облігації мають визначені дати погашення. Тому інвестори, як правило, мають фіксований часовий горизонт до моменту повернення основної суми боргу.
Їх часто використовують для короткострокових або середньострокових цілей. Також інвестори часто включають облігації до своїх портфелів, щоб диверсифікувати ризики та стабілізувати дохідність.
Акції: Акції не мають конкретної дати погашення. Тому інвестори можуть тримати їх безстроково. Акції зазвичай використовуються для довгострокових інвестиційних цілей, таких як пенсійне планування, фінансова свобода тощо.
Я використовую різні комбінації акцій та облігацій в портфелях клієнтів, щоб отримати необхідне співвідношення ризику та дохідності для досягнення фінансових цілей клієнта
Волатильність
Волатильність — це частота і величина коливань ціни активу, як вгору, так і вниз. Чим більші й частіші цінові коливання, тим більш волатильним вважається актив. Волатильність ринку — це нормальна і невіддільна частина інвестування. Волатильність слід очікувати в портфелі.
Облігації: Облігації зазвичай менш волатильні, ніж акції. Їхні ціни, як правило, більш стабільні завдяки фіксованим купонним виплатам і передбачуваності погашення основної суми боргу при настанні строку погашення.
Акції: Ціни на акції можуть зазнавати значних коливань через ринкові настрої, економічні умови та специфічні фактори компанії.
Облігації та акції: Як вони поводяться в різних ринкових умовах
Для того, щоб більше зрозуміти різницю між акціями та облігаціями потрібно розглянути, як ці активи себе поводять за різних ринкових умов.
Відразу скажу, що облігації та акції по-різному поводяться в різних ринкових умовах через притаманні їм характеристики та фактори, що впливають на їхню дохідність. Наприклад, облігації, як правило, більш стійкі під час ринкових спадів та економічних рецесій. Акції, як правило, демонструють хороші результати в періоди економічного зростання, але також можуть зазнавати значного падіння під час несприятливих економічних умов.
Розгляньмо поведінку цих двох активів за 4 різних сценаріїв поведінки економіки та ринку.
Сценарій 1 — Стабільна економіка та зростання фондових ринків
Що означає стабільна економіка? Економічна стабільність — це ситуація, коли всі основні економічні ресурси країни доступні її громадянам (доступ до охорони здоровʼя, капіталу, землі, ведення підприємницької діяльності тощо).
Тобто стабільна економіка покращує можливості працевлаштування, підвищує рівень життя людей, сприяє економічному зростанню та розвитку.
Індикаторами стабільної економіки є низький рівень інфляції, рівень безробіття, який знаходиться в нормі (в США це 3-4%) та зростання ВВП.
Що таке процентні ставки? Процентна ставка — це відсоток, який встановлює регулятор (в США це ФРС, а в Україні НБУ) для підтримання економіки в стабільному стані.
Процентна ставка впливає на вартість кредитів в країні. Підвищення ставки робить позики дорожчими. Це зменшує пропозицію грошей в економіці. Ми розуміємо, що взяти іпотеку під 20% річних і під 3% річних, це дві різні іпотеки. Зниження ставки має протилежний ефект.
Облігації: У стабільному ринковому середовищі з низькими або помірними процентними ставками облігації, як правило, демонструють хороші результати. Коли процентні ставки знижуються, облігації з високими купонними виплатами стають привабливими для інвесторів, що призводить до зростання попиту і підвищення цін на облігації. Інвестори, які прагнуть безпеки та стабільного доходу, часто віддають перевагу облігаціям за таких умов.
Акції: Акції також мають тенденцію показувати хороші результати на стабільному ринку, особливо в періоди економічного зростання. Зростання економіки зазвичай призводить до збільшення корпоративних прибутків, що підвищує ціни на акції. В такі періоди інвестори можуть очікувати зростання вартості капіталу, а також отримувати дивіденди, якщо компанія прибуткова і вирішить розподіляти прибутки між акціонерами.
Сценарій 2 – Послаблення економіки та падіння на фондових ринках
Акції: Падіння на фондових ринках це складні періоди для акцій, оскільки погіршення економічних умов і зниження корпоративних прибутків чинять тиск на ціни акцій. Інвестори можуть зазнати збитків від своїх інвестицій під час таких періодів.
Облігації: Під час падіння на фондовому ринку облігації можуть стати надійним притулком для інвесторів. Коли ціни на акції знижуються, а ринкова невизначеність зростає, інвестори часто шукають притулку в облігаціях, які є менш волатильними. Попит на облігації може підштовхнути ціни до зростання, що призведе до збільшення капіталу власників облігацій.
Сценарій 3 – Зростання інфляції та процентних ставок
Облігації: Коли відсоткові ставки зростають, що часто трапляється під час інфляції (згадуємо 2022 рік), нові випуски облігацій пропонують вищі купонні ставки. Це робить уже випущені облігації з нижчими купонними ставками менш привабливими. Як наслідок, ціни на облігації, які обертаються на ринку знижуються.
Довгострокові облігації є більш чутливими до змін відсоткових ставок, відповідно їх ціни падають більше, ніж короткострокові облігації.
Наприклад у 2022 році довгострокові облігації США з терміном погашення понад 20 років упали на 37%, в той час, як короткострокові з терміном погашення до 3 років упали лише на 5,3%.
Порівняння падінні вартості довгострокових облігацій (синя лінія) та короткострокових облігацій (зелена лінія)
Акції: Зростання відсоткових ставок може мати негативний вплив на акції. Особливо в чутливих до відсоткових ставок секторах, таких як технологічні компанії, нерухомість, а також для компаній з малою капіталізацією. Вищі процентні ставки можуть збільшити вартість запозичень для компаній і зменшити споживчі витрати. Це потенційно може призвести до зниження прибутків компаній і падіння цін на акції, особливо для компаній, орієнтованих на зростання.
Сценарій 4 – Зниження інфляції та падіння процентних ставок
Облігації: Падіння відсоткових ставок, яке часто збігається з рецесією (рецесія це погіршення економічних умов) та зниженням інфляції, може підвищити прибутковість уже випущених облігацій. Це відбувається оскільки їхні фіксовані купонні ставки стають привабливішими для інвесторів.
Акції: Падіння відсоткових ставок може бути вигідним для акцій, особливо для компаній, орієнтованих на зростання, які покладаються на позики для розширення. Нижчі відсоткові ставки можуть стимулювати економічне зростання, що призводить до збільшення корпоративних прибутків і зростання оптимізму інвесторів.
На ринкові умови можуть впливати численні фактори, включаючи економічні показники, геополітичні події та політику центрального банку. І облігації, і акції, і ETF, які в них інвестують, відіграють свою унікальну роль в інвестиційному портфелі.
Добре диверсифікований портфель, який містить поєднання облігацій та акцій, допомагає інвесторам орієнтуватися в різних ринкових умовах і досягати своїх фінансових цілей.
Фото на обкладинці: Joonyeop Baek on Unsplash
Популярні статті
Підписуйтесь на нашу розсилку