Дякуємо!
Ви будете отримувати наші матеріали на пошту
Petro Tsybulia │ 27.01.2020
У моїй практиці мені часто доводиться мати справу з тим, що інвестування відкладається на потім. І на те завжди є безліч причин:
● Я молодий / молода, у мене попереду багато часу, ще встигну. ● У мене діти, сім’я, їх потрібно утримувати, зараз мені не до інвестицій.● На роботі зараз все змінюється, і я не знаю, який у мене буде дохід.● Зараз на роботі завал, займуся інвестуванням, коли з’явиться більше вільного часу.● Фондові ринки зараз сильно виросли, зачекаю, коли ціни знизяться. ● Фондові ринки зараз падають, зачекаю, коли вони будуть рости.
Список можна продовжувати без кінця-краю.
Відкладання інвестиції на потім загрожує втратою значних сум у майбутньому. Але про це трішки пізніше. А зараз невелика історія, яка ілюструє, чому час настільки важливий, коли мова йде про інвестування.
Я подумаю про інвестиції завтра
Вам зараз 25 років, уже деякий час ви працюєте на своїй першій роботі після закінчення університету. Ви замислюєтесь про те, щоб створити капітал для отримання пасивного доходу з 65-ти років. Звичайно, було б здорово отримувати пасивний дохід значно раніше. Після деяких роздумів ви приходите до висновку, що 1 500 $ на місяць вас влаштують.
Скільки ж потрібно інвестувати, щоб отримувати такий дохід через 40 років? Якщо припустити, що ваш інвестиційний портфель буде генерувати середню дохідність 8 % річних, то потрібно інвестувати 3 000 $ на рік. Добре, думаєте ви, не така вже й велика сума, це 250 $ щомісяця. Проте ви хочете більше подорожувати та проводити часу з друзями, тому вирішуєте подумати про інвестування трохи згодом.
В 35 років ви повертаєтесь до своєї ідеї інвестувати. Проте тепер у вас дружина, двоє дітей та ремонт у новій квартирі на додачу. З деяким жалем ви виявляєте, що тепер для досягнення вашої цілі потрібно інвестувати 6 960 $ на рік.
В 45 років у вас уже є будинок за містом чи квартира на морі, куди ви часто із сім'єю навідуєтесь. В одній із таких поїздок ви згадуєте про свою ціль, до якої залишилось ще 20 років. У вас з’являється думка, що часу ще вдосталь, проте сума, яку тепер потрібно інвестувати, вас шокує. Тепер фінансування цієї цілі збільшилось до вагомих 17 040 $ на рік. Від шоку ви йдете до холодильника у пошуках міцного напою. Приїхавши додому, ви говорите собі, що подумаєте про це наступного року.
В компанії, у якій ви працюєте, ходять чутки про скорочення. А вам уже 55, і швидше за все будуть скорочувати працівників старшого віку, даючи дорогу молодшому поколінню. Зараз було б добре мати капітал, який забезпечував би вас пасивним доходом незалежно від обставин на роботі. І ви вирішуєте повернутись до ідеї інвестування. Але тепер необхідно інвестувати неймовірні 54 000 $ на рік протягом наступних 10 років.
Джерело: Statky
Ця історія наочно показує, що розпочинати інвестувати потрібно якомога раніше. Чим раніше ви розпочнете, тим менші суми необхідні для досягнення цілі й тим вищими будуть шанси на успіх. Ніколи не зарано розпочинати свої інвестиції, але може бути занадто пізно. Відкладати на потім легко, оскільки для цього завжди є важлива причина. Проте вартість досягнення цілі росте кожен рік.
Так термін чи сума? Приклад двох інвесторів.
Двоє інвесторів, назвемо їх Марія та Павло, вирішили створити капітал, щоб отримувати пасивний дохід з 60-ти років. Марія розпочала відкладати по 200 $ щомісяця у віці 30 років, а Павло – по 400 $, але на 10 років пізніше. В результаті Марія за 30 років інвестує 72 000 $, а Павло за 20 років 96 000 $. Як ви гадаєте, хто з цих інвесторів створить більший капітал, якщо обидва інвестували в один і той самий інструмент з середньою дохідністю 8 % річних?
Джерело: Statky
Отже, Марія в 60 років матиме близько 281 710 $. Павло ж відкладав у два рази більше, ніж Марія, проте його капітал складе лише 227 600 $, що на 54 110 $ менше, чим у Марії. Причому Павло за 20 років інвестує 96 000 $, що на 24 000 $ більше, ніж Марія.
Куди інвестувати 100 $ – 200 $ на місяць, щоб потім жити на пасивний дохід, я писав тут.
Джерело: Statky
Попри те, що Павло інвестував щомісяця удвічі більше, ніж Марія, його капітал виявився меншим. Марія скористалась своєю перевагою в часі, що не тільки дозволило їй інвестувати менші суми, а й отримати в результаті більший капітал. Щоб компенсувати втрачені 10 років, Павлові потрібно інвестувати щонайменше 500 $ кожного місяця. І тільки тоді він зможе створити капітал, співставний із капіталом Марії.
Висновок з цього прикладу такий: термін інвестування важливіший за суму, яка інвестується. Чим раніше ви розпочнете роботу над створенням капіталу, тим більшу суму отримаєте і тим менше коштів інвестуєте.
Скільки коштує ваше зволікання
Пам’ятаєте, я на початку статті говорив, що відкладання інвестицій на потім загрожує втратою значних сум у майбутньому? Так от, якби ви інвестували в SPDR S&P 500 ETF Trust (ETF-фонд, який відстежує індекс 500 найбільших компаній з капіталізації в США) 10 000 $ на початку 1994 року, то в кінці 2019 року ви отримали б 111 583 $.
Як гадаєте, скільки б ви отримали, якби інвестували 10 000 $ в той самий індекс, але на 2 роки пізніше? Ви б отримали 66 251 $, тобто на 45 332 $ менше. Зволікання всього у два роки призвело до втрати майже половини капіталу!
Джерело: Statky. На основі даних від yahoo.com.
Чому при такій незначній різниці в часі розрив в отриманому капіталі настільки значний? Вся справа у складному відсотку. Це означає, що замість лінійного росту інвестиції збільшуються в геометричній прогресії. Якщо коротко, то складний відсоток працює так: інвестована сума збільшується кожного року, прибуток поточного року стає капіталом для наступного, і в результаті виникає ще більший прибуток. Процес повторюється до тих пір, поки гроші залишаються заінвестованими. В підсумку навіть незначні розбіжності у початкових даних призводять до величезних розбіжностей в кінцевому результаті, що і визначає різницю між злиднями та комфортом в похилому віці.
Тому намагайтесь розпочати інвестувати якомога раніше та реінвестувати весь отриманий прибуток.
Фото на обкладинці: Aron Visuals on Unsplash
Популярні статті
Підписуйтесь на нашу розсилку