Petro Tsybulia │ 24.06.2023

Приклад інвестиційного портфеля для пасивного доходу

Illustration

Не дивлячись на те, що в різних інвесторів в портфелі можуть бути одні й ті ж активи, все ж таки портфель у кожного інвестора буде унікальний. Він унікальний, тому що у кожного інвестора свої унікальні обставини, чутливість до ризику, термін інвестування, вік тощо. Тому інвестиційний портфель доцільно розглядати на прикладі конкретного інвестора.

Знайомимось з інвестором

Для прикладу візьмемо інвестора, назвемо його Олег. Олег працює менеджером в міжнародній компанії, йому 30 років. Він планує в 60 років отримувати пасивний дохід з капіталу, який буде створювати протягом 30 років. Зараз він може відкладати близько 10 % від свого доходу в інвестиційний портфель, але з часом планує збільшити цю суму. Олег уже має певний досвід в інвестуванні й вважає себе інвестором з помірним відношенням до ризику. Протягом всього терміну інвестування Олег не планує знімати кошти з портфеля й має фінансовий резерв.

Варто зазначити, що чутливість інвестора до ризику може змінюватись з часом. З досвідом й більшим розумінням того як працюють різні інвестиційні інструменти та фондовий ринок в цілому інвестор з помірним ризиком може стати агресивним й навпаки.

Приклад інвестиційного портфеля

Довгий термін інвестування Олега дозволяє розробити агресивний портфель з акцій, оскільки є значний запас часу для проходження всіх коливань на фондових ринках. Але це вимагає від інвестора достатньої дисципліни та терпіння. Також, якщо мова йде про таку важливу ціль як отримання пасивного доходу, то кількість акцій та облігацій потрібно відкоректувати відповідно до віку інвестора.
Для Олега хорошим початковим варіантом може бути портфель в якому 70 % акцій та 30 % облігацій. Не можливо знати які активи забезпечать хорошу дохідність в певний проміжок часу, тому краще інвестувати у диверсифікований портфель активів.
Нижче приклад інвестиційного портфеля Олега на основі ETF-фондів від компанії Vanguard з низькими комісійними витратами:
● Vanguard Total Bond Market (BND) - 30 %.● Vanguard Real Estate ETF (VNQ) - 10 %.● Vanguard Total Stock Market ETF (VTI) - 40 %.● Vanguard Total International Stock ETF (VXUS) - 20 %.

Illustration

Приклад інвестиційного портфеля. Джерело: Statky
Наведений вище портфель простий, але достатньо диверсифікований. Фонд Vanguard Total Bond Market дає інвестору доступ до облігацій США інвестиційного класу як державних, так і корпоративних. Vanguard Real Estate ETF це REIT-фонд, який відстежує індекс компаній, які володіють і управляють нерухомістю в Сполучених Штатах. Два інших фонди Vanguard Total Stock Market ETF та Vanguard Total International Stock ETF пропонують інвестору широкий доступ до всього ринку акцій США та акцій країн за межами США відповідно.
Вибір ETF-фондів для портфеля не обмежується лише фондами Vanguard, є хороші варіанти й в компанії iShares, Invesco, Schwab та інших.

Як можна розширити диверсифікацію портфеля

В прикладі вище, наведений простий інвестиційний портфель, який складається із 4 ETF-фондів. Проте кількість активів в портфелі питання індивідуальне. Ви можете збільшити їх кількість так, щоб портфель відповідав вашим індивідуальним потребам.
Але на мою думку, в портфелі має бути не більше 12 ETFs. Якщо їх більше, то втрачаються переваги від диверсифікації, збільшуються витрати та ускладнюється ребалансування такого портфеля й в результаті зменшується його дохідність.
Отже, як можна розширити диверсифікацію свого портфеля?

Додайте більше облігацій

Світ облігацій дуже широкий та різноманітний. Тому крім облігацій США, які є в прикладі вище, в портфель можна додати облігації інших розвинутих країн або ринків, що розвиваються. Корпоративні облігації як з високими рейтингами надійності, так і низькими (їх ще називають високодохідні облігації) і державні облігації із захистом від інфляції (TIPS) теж можуть знайти своє місце у вашому портфелі.
Ви можете обрати облігації з більшим чи меншим терміном погашення. Основне правило якого потрібно дотримуватись — щоб термін погашення облігацій у портфелі відповідав терміну інвестування. Облігації з більшим терміном погашення можуть принести інвесторам вищу довгострокову дохідність. Але коливання ціни на такі облігації будуть вищими чим на облігації з коротким терміном погашення. Наприклад, у 2022 році ціна на державні облігації США з терміном погашення 20 років знизилась на 33 %, в той час ціна на облігації з терміном погашення 3 роки лише на 5 %. Тому при виборі облігацій з довгим терміном погашення враховуйте також свою толерантність до ризику.
Якщо мова йде про ETF-фонди на облігації, то замість терміну погашення потрібно користуватись дюрацією. Про облігаційні ETFs та дюрацію я писав тут.

Додайте більше акцій

Світ акцій теж дуже різноманітний. В прикладі інвестиційного портфеля наведеного вище два фонди Vanguard Total Stock Market ETF та Vanguard Total International Stock ETF покривають практично весь світ акцій.

Але це розподілення активів можна покращити додавши акції компаній з малою капіталізацією. Акції компаній з малою капіталізацією на довгих термінах інвестування, як в Олега, можуть принести вищу дохідність чим акції компаній з великою капіталізацією. Проте коливання вартості акцій з малою капіталізацією вищі чим акцій з великою. Й ми знову повертаємось до вашої чутливості до ризику, якщо коливання вартості цих акцій викликають у вас дискомфорт, то краще їх уникати.
Акції компаній з ринків, що розвиваються теж можуть збільшити диверсифікацію портфеля та володіють потенціалом до зростання. Цей актив відноситься до високоризикованих, тому майте це на увазі коли будете його розглядати як потенційну інвестицію.

Ще один спосіб збільшити диверсифікацію портфеля це використання недооцінених акцій (Value) та акцій зростання (Growth). Не варто використовувати акції Value і Growth одночасно, оскільки це не матиме диверсифікаційної переваги. Особливість недооцінених акцій та акцій зростання в тому, що вони мають певну циклічність. Наприклад, з 2000 року по 2010 рік акції Value мали вищу дохідність чим акції Growth, а з 2010 по 2020 рік навпаки. Проте історично на довгих проміжках часу акції Value мали вищу дохідність за акції Growth.

Тематичні інвестиції

До тематичних інвестицій я відношу, наприклад інвестиції в кібербезпеку, роботизацію, космос, біотехнології, старіння населення, чисту енергетику тощо. Тематичні інвестиції можуть принести інвесторам як високі прибутки, так і високі збитки. Тому інвестиції в такі речі, більше питання вашої віри, можливо навіть емоційної складової чим прогнозів. Якщо ви вірите, що та чи інша тема має потенціал до зростання тоді шукайте відповідний ETF-фонд та інвестуйте.

Підхід якого я дотримуюсь з тематичними інвестиціями — це виділяю певну частку в портфелі під них, яку не перевищую ні за яких обставин. Частка тематичних інвестицій в портфелі може коливатись від 5 % до 15 % в залежності від вашої чутливості до ризику. Якщо мова йде про портфель для пасивного доходу, то частку тематичних інвестицій краще зводити до мінімуму.

Висновок

В цій статті наведений приклад простого інвестиційного портфеля для пасивного доходу, який може стати для вас орієнтиром. Не існує універсального портфеля, який би підійшов кожному. Потрібно враховувати ваші фінансові цілі, термін інвестування, ризик-профіль, індивідуальні особливості тощо.
Задача інвестора полягає в тому, щоб сформувати портфель, який би мав потенційну дохідність достатню для досягнення фінансових цілей. Цей портфель повинен залишатись в такому діапазоні ризику, щоб рішення продиктовані емоційними поривами в періоди не стабільності на фондових ринках не завадили досягненню поставлених фінансових цілей.
Фото на обкладинці: Aleksandra Boguslawska on Unsplash.

Популярні статті

Підписуйтесь на нашу розсилку

Дякуємо!

Ви будете отримувати наші матеріали на пошту

Can't send form.

Please try again later.

Залишились питання про інвестування чи фінансове планування?

Залиште заявку на безкоштовну 30 хв онлайн-консультацію