Petro Tsybulia │ 18.01.2023

Як працює складний відсоток при інвестуванні на фондовому ринку?

Illustration


Для початку розберімось внаслідок чого відбувається зростання капіталу інвестора на фондовому ринку при інвестуванні в акції та облігації.

При інвестуванні в акції збільшення капіталу інвестора відбувається шляхом зростання курсової вартості акцій та реінвестуванням отриманих дивідендів. Курсова вартість акцій зростає разом зі зростанням бізнесу та доходами компанії, яка випустила акції й Ціна акцій може зростати коли компанія проводить їх зворотний викуп з фондового ринку, що призводить до зменшення кількості акції на фондовій біржі. Частину свого прибутку компанія може розподіляти серед інвесторів у вигляді дивідендів.

Якщо мова йде про облігації, то близько 90 % доходу від облігацій інвестор отримує у вигляді купонних виплат і лише 10 % шляхом зростання курсової вартості. Збільшення капіталу інвестора відбувається шляхом реінвестування отриманих купонних виплат для придбання нових облігацій. Таким чином в портфелі інвестора збільшується кількість облігацій й купонний дохід.

Роль дивідендів в роботі складного відсотка

Величезний вплив на зростання капіталу відіграє реінвестування отриманих дивідендів. Ціна на одну акцію фонду SPDR S&P 500 ETF Trust, який відстежує індекс S&P 500, виросла з 46,59 $ до 383,44 $ за останні 29 років. Таким чином продемонструвавши річну дохідність 7,53 % в доларах США.

Це без реінвестування отриманих дивідендів. Якщо врахувати дивіденди, які реінвестуються для придбання нових акцій, то річна дохідність виросте з 7,53 % до 9,52 % за останні 29 років. Тобто з реінвестуванням дивідендів ми отримали на 26 % вищу дохідність. Чи означає це, що капітал інвестора теж виросте на 26 %? Ні, результат буде кращим, оскільки складні відсотки працюють експоненціально, а не лінійно.

Інвестиція в розмірі 10 000 $ в вище згаданий фонд на початку 1994 року виросла б до 82 000 $ без реінвестування дивідендів на кінець 2022 року. Але з реінвестуванням отриманих дивідендів на кінець 2022 року ми б мали близько 140 000 $ (див. діаграму нижче). Тобто капітал у другому випадку виріс не на 26 % як річна дохідність, а на 70 %. Так працює складний відсоток.

Illustration

Зростання інвестиції 10 000 $ в фонд SPDR S&P 500 ETF Trust. Побудовано на основі даних Portfolio Visualizer
Тут я навів приклад на акціях й дивідендах від них, але для облігацій та купонного доходу все працює так само.

Складний відсоток в розрахунках та на практиці

Розгляньмо роботу складного відсотка на прикладі. Припустімо, ви інвестуєте 12 000 $ кожного року протягом 30 років і отримуєте дохідність 8 % річних. За 30 років ви інвестуєте 360 000 $, які виросли до майже 1,5 млн $. Не погано, правда?

Illustration

Складний відсоток. Результат інвестування 12 000 $ в рік під 8 % річних. Джерело: Statky
Один з найскладніших моментів в роботі складного відсотка полягає в тому, що ви маєте бути дисциплінованими та терплячими, щоб побачити найбільші переваги від його роботи.
На графіку нижче я також додав сумарну інвестицію в портфель, яку ви зробите протягом 30 років та загальний інвестиційний дохід, який ви отримаєте за цей період. На графіку видно, що ваші інвестиційні доходи не перевищують зроблені інвестиції до 16 року. Це перетин ліній Сумарна інвестиція та Загальний інвестиційний дохід. Саме до цього моменту сума, яку ви інвестуєте, має набагато більше значення, ніж сума, яку ви заробляєте на своїх інвестиціях. У цьому прикладі починаючи тільки з 16 року проявляється сила складного відсотка.

Illustration

Інвестування та інвестиційний дохід. Джерело: Statky
Близько 80 % доходу від інвестування надходять протягом останніх 14 років, тобто після 16 року безперервного інвестування. Ось чому складний відсоток працює лише завдяки поєднанню дисципліни та терпіння. Якщо мова йде про інвестування, ви повинні думати в перспективі десятиліть, щоб отримати найкращі результати.

Складний відсоток при інвестуванні на фондовому ринку

Вище я наводив приклад, який був розрахований за допомогою таблиць. Але фондовий ринок так не працює. Щоб продемонструвати це, я візьму для прикладу портфель який складається з 70 % акцій США та 30 % облігацій США. Його дохідність за останні 30 років близька до 8 % річних, як і в прикладі з розрахунками в таблиці. Але зображення нижче демонструє, що дохідність цього портфеля не стабільна на рівні 8 % з року в рік й значно коливається.

Illustration

Дохідність портфеля з 70 % акцій США та 30 % облігацій США з 1993 по 2022 роки. Побудовано на основі даних Portfolio Visualizer
Приклад схожого портфеля я наводив у цій статті.
Тепер припустімо, що ви інвестували ті ж 12 000 $ кожного року протягом 30 років, але в наведений вище портфель. На зображенні нижче порівнюються інвестиції під 8 % річних у фондовий ринок зі зробленими розрахунками в таблиці.

Illustration

Робота складного відсотка при інвестуванні на фондовому ринку. Джерело: Statky
Попри те, що річна дохідність була практично однаковою протягом цього 30-річного періоду, досвід інвестора на фондовому ринку був зовсім не гладким. Були періоди, коли інвестиції на фондовому ринку значно відставали від лінії тренду. Особливо виділяється період з 16 по 21 роки інвестування, коли реальні інвестиції відставали від розрахункових.
Але потім портфель швидко наздогнав розрахункову лінію тренду, а на 29 році значно відірвався від неї. Правда уже на 30 році інвестування портфель практично зрівнявся з розрахунками, через те що 2022 рік виявився другим найгіршим роком для портфеля після 2008.
Іноді ви можете отримати жахливі доходи в кінці циклу свого інвестування, а не на початку. На жаль, процес інвестування та його результат пов’язаний з удачею з точки зору часу. Ніхто не знає коли наступлять погані часи на фондових ринках. Тому потрібно інвестувати на довгі терміни.
Збереження на початку вашого циклу інвестування, в перші декілька років, у випадку коли акції падають, стануть одними з найкращих інвестицій через 20-30 років. Саме тоді насправді почнуть діяти складні відсотки.

Висновки

Вирішальну роль в роботі складного відсотка й відповідно результату у вигляді доходу відіграє термін інвестування. Не менш важливими є дисципліна та терпіння самого інвестора.
Реінвестування дивідендів теж дає відчутний вплив на кінцевий результат. Також дотримання простих правил протягом років може збільшити вартість портфеля. Ось ці правила:● Регулярне інвестування незалежно від ситуації на фондових ринках.● Зведення комісій до мінімуму.● Мінімальна кількість угод на рахунку.● Мінімізація впливу податків на портфель, детальніше тут.
Я знаю, що важко думати про інвестування на 10, 20, 30 або навіть більше років, але саме там заробляються найбільші гроші. Складний відсоток справді прекрасна річ, якщо ви дотримуєтесь свого фінансового плану та дозволяєте складному відсотку працювати на вашу користь.
Фото на обкладинці: Edward Howell on Unsplash

Популярні статті

Підписуйтесь на нашу розсилку

Дякуємо!

Ви будете отримувати наші матеріали на пошту

Can't send form.

Please try again later.

Залишились питання про інвестування чи фінансове планування?

Залиште заявку на безкоштовну 30 хв онлайн-консультацію