Дякуємо!
Ви будете отримувати наші матеріали на пошту
Petro Tsybulia │ 07.12.2022
Цього року податкова проявила активність й більшість наших клієнтів отримали листи «щастя». Хтось на запит податкової надіслав виписку з брокерського рахунку мовою оригіналу й цього було достатньо. А комусь пощастило менше й доводилось готувати цілий пакет документів, перекладати їх на українську мову та нотаріально завіряти. Годі й казати, що затрати на це можуть перевищити отриманий дивідендний дохід за рік. Тому виникло питання, як законними способами мінімізувати своє спілкування з податковою, зекономити час та кошти.
Отже, при інвестуванні за кордоном в акції, облігації чи ETF-фонди в інвестора виникає дохід, який потрібно задекларувати та сплатити з нього податки. Давайте спочатку розберемось з якого доходу та які податки потрібно заплатити інвестору:
1. Інвестиційний прибуток, який виникає при продажі цінного паперу. Наприклад, ви купили акцію фонду SPDR S&P 500 ETF Trust за 350 $, а потім продали її за 400 $. Різниця 50 $ є вашим інвестиційним прибутком з якого потрібно заплатити 18 % ПДФО та 1,5 % військового збору.
2. Пасивний дохід. Сюди відносяться дивіденди з акцій, проценти (купонний дохід) з облігацій, а також інші доходи, наприклад, Interactive Brokers зараз виплачує до 3,33 % річних на залишкові кошти на рахунку інвестора. Ставка оподаткування на такі доходи може складати 9 % або 18 % в залежності від виду доходу, а також 1,5 % військового збору.
Як з інвестиційним прибутком, так і з пасивними доходами в інвестора виникає обовʼязок подати щорічну декларацію про майновий стан та доходи, розрахувати та сплатити податки.
Як мінімізувати спілкування з податковою
Брокерський рахунок
Інвестувати на довгий термін, тобто максимально довго не продавати куплені активи. Відтак не виникатиме інвестиційного прибутку й обов'язку подавати декларацію та сплачувати податки.
З пасивними доходами трішки складніше. Американські ETF-фонди хочете ви того, чи ні виплачують дивіденди. Тому уникнути декларування та сплати податків не вийде. Проте є рішення купувати ірландські accumulating ETFs, які не виплачують інвестору дивідендний дохід, а реінвестують його в середині фонду. Відтак не має пасивного доходу, тому подавати декларацію та платити податки не потрібно.Більше про ірландські ETF-фонди, їх переваги та недоліки читайте тут.
Отже, щоб уникнути спілкування з податковою, якщо ви інвестуєте через брокерський рахунок, потрібно купувати ірландські accumulating ETF-фонди.
Продукти unit-linked
Оскільки інвестування через продукти unit-linked покрите оболонкою страхування життя, то отриманий інвестиційний прибуток й пасивні доходи не оподатковуються до моменту виведення їх зі страхової компанії. Тому не виникає обовʼязку подавати щорічну декларацію про доходи та майновий стан й спілкуватись з податковою.
При виведенні коштів зі страхової компанії оподатковується різниця між зробленою інвестицією та сумою виплати за ставкою 18 % ПДФО та 1,5 % військового збору. У випадку регулярних та послідовних виплат (пасивного доходу) оподатковується 60 % такої виплати за ставкою 18 % ПДФО та 1,5 % військового збору. Ще одна особливість unit-linked в тому, що особи старше 70 років звільняються від сплати податків.
Про особливості продуктів unit-linked читайте тут.
В кожного переліченого вище способу є свої переваги та недоліки, тому потрібно їх ретельно зважити перед тим як приймати рішення.
Не залежно від того, який спосіб ви для себе оберете, на етапі користування своїм капіталом можна стати податковим резидентом країни з низькими або нульовими податками. Але, відверто кажучи, в Україні не найвищі податки в порівнянні з іншими країнами. Хоча, є ще ложка дьогтю у вигляді податку на курсові різниці, який збільшить податкове навантаження інвестора.
Фото на обкладинці: Nathan Dumlao on Unsplash.