Petro Tsybulia │ 01.12.2022

Ірландські ETF-фонди (Irish ETFs)

Illustration

В Ірландії зареєстровано більш ніж половина всіх ETF-фондів в Європі, це друга юрисдикція за кількістю зареєстрованих ETFs після США. Ірландські фонди продаються в 90 країнах Америки, Європи, Азії, Близького Сходу та Африки.
Особливість Irish ETFs в тому, що вони діляться на два типи:
● Distributing — виплачують дивіденди інвестору, як і всі американські ETFs.● Accumulating — реінвестують дивіденди в середині фонду, й не виплачують їх інвестору.
В першому випадку інвестор отримує дивіденди на свій брокерський рахунок й розпоряджається ними на свій розсуд, а в другому — фонд використовує їх для придбання додаткових цінних паперів.

Що таке UCITS?

В назві ETF зареєстрованого в Ірландії ви часто зустрінете скорочення UCITS (Undertakings for the Collective Investment of Transferable Securities) — це система стандартів безпеки, запроваджена Європейським Союзом, яка стоїть на захисті інвестора.
Відповідно до UCITS, ETF-фонд має бути достатньо диверсифікованим. Частка одного цінного паперу в фонді не може перевищувати 20 %. Крім того, активи ETF-фонду мають бути відокремлені від активів компанії, яка його випустила й зберігатись в незалежному банку-зберігачі. Це гарантує інвесторам, те що їхні активи не можуть бути конфісковані для погашення зобов’язань емітента фонду у випадку, якщо він збанкрутує або постане перед фінансовими труднощами.

Ірландські ETF-фонди в порівнянні з американськими (US ETFs)

Комісійні витрати

У фондів зареєстрованих в Ірландії вищі комісійні витрати в порівнянні з американськими, причому як на боці фонду, так і на боці брокера.
На прикладі Interactive Brokers розмір комісій за угоду для US ETFs складає 1$, для ірландських деномінованих в доларі США чи євро розмір комісії складає 4$ та 4€ відповідно.
Детальніше про розмір комісійних витрат можна ознайомитись на сайті Interactive Brokers.
Щоб продемонструвати різницю в комісійних витратах на боці фонду наведу декілька прикладів ETFs від компанії iShares:
● ETF на індекс S&P 500 має комісію 0,03 % для американського фонду та 0,07 % для ірландського в доларі США й 0,2 % в євро.● ETF на ринки, що розвиваються має комісію 0,09 % для американського фонду та 0,18 % для ірландського в доларі США.● ETF на індекс компаній чистої енергетики має комісію 0,4 % для американського фонду та 0,65 % для ірландського в доларі США.
Як бачите, комісійні витрати ірландських фондів приблизно в 1,5 - 2 рази вищі за американські аналоги.

Ліквідність

Деякі зареєстровані в Ірландії ETF мають великі спреди та менші денні обʼєми торгівлі, що говорить про їх меншу ефективність та ліквідність в порівнянні з американськими фондами. Ситуація з ліквідністю погіршується під час кризових періодів на фондових ринках, коли в інвестора можуть виникнути складнощі з продажем чи покупкою ETF.
І хоча згідно з UCITS всі ETF-фонди мають бути ліквідними, але потрібно розуміти, що мова йде про первинний ринок, коли переважна більшість інвесторів купує та продає ETFs на вторинному ринку, тобто на фондових біржах.
Що означає ліквідність на первинному ринку? За запитом інвестора компанія, яка випустила ETF-фонд може створити для нього додаткові акції цього фонду. Наприклад, ви вирішили інвестувати 10 млн. $ в фонд альтернативної енергетики, проте денний обʼєм торгівлі цього фонду складає всього 500 тис. $. Ви звертаєтесь до свого брокера за додатковою ліквідністю, він своєю чергою звертається до компанії провайдера фонду, щоб та створила для вас додаткові акції на суму 10 млн. $. Потім брокер продає вам необхідну кількість акції цього фонду. Весь процес може займати декілька тижнів.

Тематичні інвестиції

Якщо вас цікавлять не тільки ETF широкого ринку, які відстежують індекси цілих регіонів, країн чи галузей економіки, а й тематичні інвестиції на кшталт, робототехніки, космосу тощо, то кращий вибір буде серед американських фондів. Також в останніх буде вища ліквідність.
Проте за останні декілька років кількість тематичних фондів серед зареєстрованих в Ірландії зростає. Більшість з них це нові фонди, які мають низький розмір активів під управлінням, а тому мають меншу ефективність та ліквідність й високі ризики повʼязані з їх ліквідацією.

Ще одна особливість Irish ETFs в тому, що під одним тікером можуть торгуватись фонди в різних валютах та на різних біржах, що створює складнощі для інвесторів. Наприклад, згаданий вище iShares Core S&P 500 торгується під тікером ​​CSPX на Лондонській біржі в доларі США, на біржі в Амстердамі в євро, а також в Мексиці, Колумбії та Чилі в їхніх національних валютах.

Податки для українського інвестора

Що стосується інвестиційного прибутку, отриманого при продажі фонду, то і з ірландських і з американських ETFs український інвестор сплачує ПДФО у розмірі 18 % та військовий збір 1,5 %.
Різниця в оподаткуванні між ірландськими та американськими фондами виникає при отриманні дивідендного доходу.

В Ірландії є accumulating ETFs, які не виплачують інвестору дивідендний дохід, відповідно не виникає необхідності сплачувати з них податки в Україні. В США є тільки distributing ETFs, відповідно в інвестора виникають податкові зобовʼязання, як і у випадку з distributing фондами в Ірландії.

Між Україною та США діє угода про уникнення подвійного оподаткування за якою американська податкова утримує 15 % податку з дивідендів, тому в Україні платити 9 % податку з такого доходу не потрібно, а лише доплатити військовий збір 1,5 %. Але на практиці, щоб не платити 9 % в Україні, нашій податковій потрібно ще довести, що податки сплачені в США.

Ірландія не оподатковує дивідендний дохід, тому інвестор має заплати в Україні 9 % ПДФО та 1,5 % військового збору.

Проте податкова США все одно утримає 15 % податку на дивіденди з американських активів, які входять до ірландського фонду, але його заплатить фонд й інвестор отримає дивіденди уже з вирахуваними податками. А потім в Україні ще потрібно доплатити 9 % ПДФО та 1,5 % військового збору.

З точки зору податкової ефективності для українського інвестора, який хоче реінвестувати отримані дивіденди, accumulating ETFs будуть кращим вибором. Оскільки такий фонд реінвестує дивіденди в середині фонду, то відбувається економія на податках та транзакційних витратах.

Крім того, ETF зареєстровані в Ірландії, захищають інвесторів від податків на спадщину у розмірі від 26 % до 40 % від вартості активів розташованих у США, на суму понад 60 000 доларів США.

Коли потрібно обирати ірландські ETF-фонди українському інвестору?

Відповідь на це питання залежить від індивідуальних запитів кожного інвестора. Також необхідно зважувати всі переваги та недоліки цих фондів. Наведу декілька прикладів, коли варто обирати Irish ETFs:
● Якщо в інвестора цілі у валюті відмінній від долара США, наприклад євро чи британських фунтах. Наприклад, навчання дитини чи плани з придбання нерухомості в Європі чи Великій Британії.● Якщо інвестор планує переїхати жити в якусь із країн Європи. Тут дві причини для інвестування в ірландські фонди. Перше, для купівлі US ETFs резидентам Європи потрібно отримувати статус професійного інвестора. Друге, витрачати кошти з портфеля інвестор буде в місцевій валюті.● Для уникнення ризику податку на спадщину, який розповсюджується на американські ETF.● Для автоматичного реінвестування отриманих дивідендів з мінімізацією податків та транзакційних витрат.
Також якщо інвестор не хоче зайвий раз спілкуватись з податковою й подавати щорічні декларації про майновий стан та доходи, тоді йому підійде варіант з ірландськими accumulating ETFs. Звичайно за умови, що він не буде продавати куплені фонди протягом довгого проміжку часу.
Фото на обкладинці: Fritz Benning on Unsplash

Популярні статті

Підписуйтесь на нашу розсилку

Дякуємо!

Ви будете отримувати наші матеріали на пошту

Can't send form.

Please try again later.

Залишились питання про інвестування чи фінансове планування?

Залиште заявку на безкоштовну 30 хв онлайн-консультацію