Дякуємо!
Ви будете отримувати наші матеріали на пошту
Petro Tsybulia │ 03.01.2025
Протягом 2024 року основні категорії активів продемонстрували позитивну дохідність. Динаміку фондового ринку визначали компанії з великою капіталізацією, що зростали переважно в секторах технологій та комунікаційних послуг. США продовжували впевнене зростання, зумовлене високими споживчими витратами. Більшість провідних економік продовжували зростати на тлі поліпшення глобальних фінансових умов і стабільної динаміки зайнятості.
Що ж чекає на нас у 2025 році?
Акції США у 2025 році
Американський фондовий ринок виглядає привабливим. Зокрема американський Goldman Sachs та швейцарський інвестиційний банк UBS прогнозують, що до кінця 2025 року індекс S&P 500 досягне позначки 6600, що приблизно на 10% вище сьогоднішнього рівня.
Прогноз зі зростання індексу S&P 500 (пурпурова лінія) та корпоративних прибутків (синя лінія). Джерело: Goldman Sachs.
Цьому сприяє економічний фон в США, зокрема:
● Впевнене хоч і повільніше зростання ВВП в США. ● Зниження інфляції і як наслідок зниження відсоткових ставок центральним банком. ● Зростання продуктивності праці. Goldman Sachs очікує, що зростання продуктивності праці в США залишатиметься значно вищим, ніж в інших країнах. ● Високі темпи зростання доходів. Це дозволяє споживачам збільшувати витрати, зберігаючи при цьому пристойний рівень заощаджень. Що сприятиме збільшення прибутків компаній, а від так цін на їхні акції.
Також фондовий ринок США менш схильний до ризику тарифів, які може запровадити новообраний президент Трамп, ніж інші міжнародні ринки. А структурні тенденції в галузі штучного інтелекту, енергетики та ресурсів покращують перспективи зростання фондових ринків.
На думку аналітиків із UBS у США найбільш привабливими секторами є сектор технологій, комунальних послуг та фінансів за умови подальшого зниження відсоткових ставок центральним банком США.
Головні ризики для акцій США у 2025 році
Інфляція може не знизитись
Інфляція в США сповільнилася зі свого піку 9% у 2022 році до 2,7% на листопад 2024 року, але ціни все ще зростають, просто повільніше. Зокрема витрати на житло та послуги залишаються високими через високі зарплати, що тримає інфляцію у цих сферах на високому рівні.
Якщо інфляція не буде знижуватись, то це змусить реагувати ФРС або паузою в зниженні відсоткової ставки або навіть повернутись до її підвищення. Що може спровокувати шок на фондових ринках.
Високий державний борг та дефіцит бюджету США
Державний борг США щодо ВВП потроївся за останні 2 десятиліття, а бюджетний дефіцит у 2024 році становитиме близько 7% ВВП, що є найвищим показником, який коли-небудь спостерігався за часів мирного, непандемічного зростання.
Для того, щоб борг США залишився на поточному рівні, відсоткові ставки повинні бути в середньому на рівні 1% протягом наступного десятиліття, що є малоймовірним. Тому існує ризик, що вищі витрати на довгострокові запозичення будуть тиснути на зростання США.
Пропозиції передвиборчої кампанії новообраного президента Трампа також включали багато додаткових скорочень податків, що може погіршити ситуацію з наповненням бюджету США. Як наслідок ринки можуть відреагувати несприятливо, що може призвести до зростання дохідності облігацій та волатильності фондового ринку.
Фундаментальна переоцінка фондового ринку США
Ринок акцій, який формує ціни на оптимістичному макроекономічному фоні та має високі фундаментальні оцінки – створює ризики у 2025 році. Високі мультиплікатори є слабким сигналом для короткострокової дохідності на ринках і можуть збільшувати масштаби падіння ринку, коли відбувається негативний шок.
Також високі оцінки встановлюють високу планку для будь-якого значного зростання вартості на активи в короткостроковій перспективі та, як правило, обмежують перспективи довгострокових очікувань щодо дохідності.
Міжнародні акції у 2025 році
Можливості для зростання в Азії
В UBS вважають, що ринок Азії, за винятком Японії виглядає привабливим і очікують, що індекс MSCI Asia ex-Japan може вирости на 15% до кінця 2025 року.
Хоча тарифи запроваджені Трампом, ймовірно, будуть перешкодою для Китаю, витрати на впровадження штучного інтелекту, високі темпи зростання ВВП і зниження процентних ставок у США та регіоні повинні стати підтримкою для інших ринків регіону.
Прогноз по корпоративних прибутках на 2025 рік в різних країнах та регіонах. Джерело: UBS.
Європа у 2025 році
Європейські акції залишаються недооціненими відносно акцій США. Але економічне зростання в Європі у 2025 році буде нерівномірним і стриманим, але все ж таки сильнішим, ніж у 2024 році.
Крім політичної нестабільності, потенційним ризиком для Європи є торгівельна війна, особливо для експортно-орієнтованих економік. Водночас вищі європейські витрати на оборону та додаткові інвестиції можуть підтримати економічне зростання. Як і високі показники заощаджень та зростання реальних доходів сприятимуть збільшенню споживчих витрат на фоні зниження інфляції.
В цілому попри свою недооцінку акції Європи залишаються не привабливими, принаймні в першій половині 2025 року.
Тематичні інвестиції
Штучний інтелект (ШІ)
Штучний інтелект може стати однією з найвпливовіших інновацій століття. Основна увага ринку зараз прикута до компаній, які впроваджують цю технологію. Але ШІ сприятиме підвищенню ефективності, інноваціям та новим бізнес-моделям у різних секторах – від автоматизації рутинних завдань до розширеної аналітики даних.
Якщо потенціал штучного інтелекту вдасться реалізувати, це може призвести до революції у сфері продуктивності, зниження цін на різні товари та послуги та вищих темпів економічного зростання.
Історичні приклади можуть надати певний контекст для оцінки потенціалу. Комп'ютер збільшив продуктивність праці на 18% з 1986 по 2000 рік, а Інтернет – на 20% з 2000 року по сьогоднішній день. Якщо припустити, що ШІ підвищить продуктивність праці на 15%, то, за оцінками Goldman Sachs, створення доданої вартості може скласти 4,4 трильйона доларів США.
Тому інвестори, які зацікавленні в рості своїх портфелів мають переконатись, що вони достатньо інвестують в цю тему. Аналітики UBS віддають перевагу напівпровідниковим компаніям, які отримують вигоду від поточних інвестицій в інфраструктуру ШІ. Сюди входять не тільки провідні американські розробники мікросхем, а й тайванські ливарні заводи. Також варто диверсифікувати свої інвестиції між компаніями з мегакапіталізацією, що котируються на біржі та інноваційними приватними компаніями.
Електроенергія
Галузь енергетики та природних ресурсів пропонує значні інвестиційні можливості у виробництві електроенергії, мережевій інфраструктурі та природних ресурсах, оскільки світ адаптується до висхідного попиту на електроенергію.
Розвиток центрів обробки даних зі штучним інтелектом, промислова електрифікація, електромобілі та глобальні кліматичні цілі збільшують попит на електроенергію. За оцінками UBS, до 2030 року електрифікація економіки потребуватиме 3 трильйони доларів США щорічно. Це принесе прибутки компаніям, які займаються енергетичними та ресурсними інноваціями.
Прогноз зі збільшення споживання електроенергії через зростання кількості центрів обробки даних. Джерело: UBS.
Наразі найкращі можливості існують у сферах передачі, розподілу, центрів обробки даних, транспорту та зберігання енергії.
Інвестори, які хочуть заробити на висхідному попиті на електроенергію, можуть зосередитися на ETF-фондах на енергетичну транспортну інфраструктуру, енергетичних та комунальних компаніях або секторі комунальних послуг в цілому.
Золото
У 2024 році золото зросло до нових історичних максимумів і більшість інвестиційних банків, очікують що у 2025 році золото продовжить своє зростання. Цьому сприятиме зниження процентних ставок, постійні геополітичні ризики та сильні тенденції до диверсифікації в бік долара. Тому інвестори та центральні банки продовжуватиму купувати цей дорогоцінний метал.
Аналітики UBS вбачають також довгострокові можливості в міді, літію та інших перехідних металах. Попит на ці метали зростає разом зі збільшенням інвестицій у виробництво, зберігання та електротранспорт.
Золото може відігравати важливу роль у формуванні стійких диверсифікованих портфелів. Воно слугує привабливим захистом як від геополітичних ризиків, так і від невизначеності щодо суверенного боргу та дефіцитів.
Облігації
Дохідність облігацій зараз перевищує свої 10-річні середні значення. Зважаючи на те, що поточна дохідність, ймовірно, знижуватиметься через подальше зниження ставок ФРС, інвестори, можливо, захочуть зафіксувати привабливі рівні доходу, поки це ще можливо.
Зокрема за даними J.P. Morgan дохідність облігацій складає (поточна дохідність/історична за останні 10 років):
● державних облігацій США (Treasury) 4,5% проти 1,9%; ● корпоративних облігацій США інвестиційного класу 5,3% проти 3,4%; ● облігації інвестиційного класу Європи 3,2% проти 1%; ● спекулятивні облігації США 7,5% проти 6,4%.
Поєднання відносно високої поточної дохідності та нижчих процентних ставок у майбутньому може забезпечити більш привабливу загальну дохідність (купон плюс зростання курсової вартості) облігацій у 2025 році. Особливо увагу слід звернути на високоякісні, низькоризикові облігації інвестиційного класу, як державні, так і корпоративні. Вони привабливі як з погляду управління ризиками в диверсифікованих портфелях, так і з погляду високої потенційної дохідності.
Зважаючи на фундаментальну переоцінку фондового ринку США та привабливу дохідність облігацій компанія Vanguard рекомендує інвесторам, які орієнтуються на управління ризиками, зробити ухил портфелів в бік облігацій.
Цільове розподілення активів на 2025 рік від компанії Vanguard.
Крім облігацій аналітики Vanguard роблять акцент на акції малої капіталізації, недооцінені акції та акції зростання. А також на акції розвинутих країн за межами США.
Інвесторам, які хочуть диверсифікувати свої інвестиції в облігації та досягти конкретних цілей слід розглянути ETF-фонди на облігації.
Фото на обкладинці: Jessica Ruscello on Unsplash
Популярні статті
Підписуйтесь на нашу розсилку