Дякуємо!
Ви будете отримувати наші матеріали на пошту
Petro Tsybulia │ 10.01.2024
Традиційно кожного року я читаю економічні та інвестиційні огляди від провідних банків та інвестиційних компаній світу, зокрема UBS, Vanguard, Morgan Stanley, JPMorgan, BlackRock та Fidelity. Отримана інформація допомагає мені зрозуміти тенденції які відбуватимуться на фондових ринках у 2024 році, а також в найближчі декілька років.
В цій статті я ділюсь з вами ключовими моментами із досліджених матеріалів. Не сприймайте цю інформацію як керівництво до дій, бо всі зміни у вашій стратегії необхідно узгодити з вашими фінансовим планом та/або цілями й толерантністю до ризику. Тому спочатку проконсультуйтесь зі своїм фінансовим радником.
Інвестування в акції США у 2024 році
Після зростання на понад 26 % у 2023 році, індекс S&P 500 виглядає дорогим відносно своїх історичних фундаментальних показників за останні 30 років. Тоді як акції США з середньою та малою капіталізацією виглядають дешевими й мають довгостроковий потенціал до зростання.
І хоча деякі аналітики та особливо інвестори позитивно налаштовані щодо зростання вартості акцій у 2024 році, уповільнення економіки та можлива рецесія, ймовірно, вплинуть на прибутки корпорацій і знизять ціни на активи.
У таких умовах варто розглянути можливість інвестування у високоякісні компанії зі стабільними дивідендними виплатами. Це компанії з високою прибутковістю на інвестований капітал, стійкою операційною рентабельністю, якісними грошовими потоками та відносно низьким рівнем боргу. Саме вони матимуть найкращі позиції для генерування прибутку в умовах слабшого економічного зростання.
Крім того, інвестиції в високоякісні компанії зі стабільними дивідендами мають ще деякі переваги:
● Стабілізують портфель у періоди стресу на фондових ринках. Під час кризи 2008 року вони мали на 7 % вищу дохідність чим акції великої капіталізації й відновили свої втрати на 13 місяців раніше.● Історично вони мали вищу дохідність чим ринок акцій в цілому, причому як під час криз, так і під час активного зростання.● Мають нижчий ризик (волатильність) чим ринок акцій в цілому.
Аналітики швейцарського банку UBS вважають, що якісні компанії також слід шукати й серед технологічних компаній з великою капіталізацією. Ці компанії повинні стати одними з ключових бенефіціарів попиту на апаратне та програмне забезпечення пов'язаного зі штучним інтелектом. Проте такі компанії зараз дорогі й інвестори повинні взяти на себе додатковий ризик та й на дивідендні виплати у такому разі не варто розраховувати.
Інвестування в акції країн, за межами США у 2024 році
Якщо акції США дорогі за своїми відносними фундаментальними показниками, то акції за межами США в тому числі й ринків, що розвиваються, навпаки дешеві й мають довгостроковий потенціал до зростання.
Оцінка акцій США, Японії, Європи, Ринків, що розвиваються та Китаю за історичним співвідношенням ціни до прибутку. Джерело J.P. Morgan
До того ж акції країн за межами США продовжують торгуватися зі значною знижкою у понад 30% порівняно з американськими акціями, що є майже 20-річним мінімумом. Акції за межами США також пропонують більший дохід, а їх дивідендна прибутковість на 1,7% перевищує дивідендну прибутковість американських акцій.
На думку стратегів із J.P. Morgan є декілька причин для зростання акцій розвинутих країн за межами США (індекс MSCI EAFE):
1. Краща диверсифікація між секторами економіки. У той час як американські фондові ринки сильно залежать від технологій, фондові ринки за межами США є більш збалансованими та пропонують більшу галузеву диверсифікацію.
2. Краща якість прибутків. Зростання прибутків та дивідендів у Єврозоні та Японії становить понад 60% прибутків цього року порівняно з лише 40% у США.
3. Покращення прибутковості та доходів акціонерів у різних секторах. Загальні прибутки європейських компаній зросли на 51% з моменту їхнього постпандемічного піка, випередивши прибутки компаній із США на 16% за той самий період.
За прогнозом компанії Vanguard акції за межами США матимуть вищу дохідність ніж акції США протягом наступних 10 років:
● Акції США від 4,2 % до 6,2 % річних.● Акції розвинутих країн, за межами США від 7 % до 9 % річних.● Акції ринків, що розвиваються від 6,6 % до 8,6 % річних.
Хоча за останні 14 років міжнародні акції відставали від акцій США, зараз перспектива для перших виглядає більш оптимістичною. На додаток до кращих фундаментальних показників, диверсифікації та прибутковості, послаблення долара США до інших валют збільшить дохідність акцій за межами США для інвесторів, які інвестують в доларах.
За прогнозом того ж Vanguard, з ймовірністю в 75 % долар США може бути слабшим до інших валют протягом наступного десятиліття.
Інвестування в облігації у 2024 році
В диверсифікованому портфелі облігації забезпечують стабільність за допомогою купонних виплат та зростання вартості за умов сповільнення економічного зростання. На додаток, облігації можуть запропонувати краще співвідношення ризику до дохідності чим акції. Чого не було протягом останнього десятиліття.
Аналітики з Vanguard прогнозують практично однакову дохідність для акцій та облігацій США в наступні 10 років. Дохідність акцій США за їх прогнозом буде від 4,2 % до 6,2 % річних, а дохідність агрегованого індексу облігацій США в межах 4,8 % - 5,8 % річних. І це при тому, що облігації мають майже в 3 рази менший ризик.
Зокрема серед облігацій найбільш привабливими є державні облігації США (Treasuries). При чому найбільш недооціненими за даними Vanguard є довгострокові облігації з терміном погашення понад 20 років.
Проте аналітики зі швейцарського UBS та американського BlackRock бачать найбільшу цінність для інвесторів в облігаціях з терміном погашення від 1 до 10 років. Оскільки ці облігації пропонують привабливе поєднання вищої дохідності та більшої стабільності чим довгострокові облігації.
В цьому контексті варто згадати агрегований індекс облігацій США інвестиційного класу. Який є хорошим варіантом не тільки для інвестицій у 2024 році, а й для дострокових пасивних інвесторів.
Попри те, що облігації можуть запропонувати краще співвідношення ризику та дохідності, інвестори не повинні відмовлятись від акцій на користь облігацій. На мою думку, інвестори мають оцінити інвестиційні можливості з точки зору своїх потреб та створити портфель з акцій і облігацій, який відповідатиме їхнім конкретним цілям та толерантності до ризику.
Ризики інвестування у 2024 році
Ризик економічного спаду в США зберігається на високому рівні. Крім того зростання державного боргу США до майже 125 % ВВП може загрожувати економічному зростанню та прискорити інфляцію.
Зростання економіки в Європі та й у всьому світі сповільнюється через високі відсоткові ставки. Дорогі акції США не залишають простору для подальшого зростання, тому можуть різко відреагувати на будь-який негативний шок. Щобільше, розмір потенційної винагороди, на яку інвестори можуть розраховувати, беручи на себе ризик володіння акціями залишається непривабливою.
Інвестування в облігації також має свої ризики. Занадто велика частка облігацій в портфелі може призвести до зниження його дохідності, якщо інфляція виявиться більш стійкою, ніж очікувалося.
Акції малої капіталізації можуть постраждати від підвищення ставок, враховуючи рівень їх заборгованості. Крім того, кількість не прибуткових компаній серед акцій малої капіталізації (індекс Russell 2000) тримається на історично високому рівні близько 41 %.
Війна в Україні та конфлікт в Ізраїлі та секторі Газа, а також триваюче суперництво між США і Китаєм теж можуть мати вплив на глобальний фондовий ринок.
Висновки
Складно передбачити наперед, які інвестиції забезпечать вам найкращу дохідність. Як і передбачити найбільший ризик, який рідко буває тим, про який всі говорять.
Тому диверсифікація, яка базується на розподілі інвестицій між різними активами – найефективніший спосіб для інвесторів захистити та примножити свій капітал з часом. Це підхід якого я дотримуюсь у своїй практиці.
Також ми з клієнтами доповнюємо довгостроковий портфель тактичними інвестиціями з метою покращити співвідношення ризику до дохідності на шляху до реалізації їхніх фінансових цілей.
Чудовий спосіб розпочати роботу над портфелем – це створити чіткий фінансовий план з урахуванням толерантності до ризику та цілей, які ставить перед собою інвестор.
Фото на обкладинці: Rui Silvestre on Unsplash
Популярні статті
Підписуйтесь на нашу розсилку