Petro Tsybulia │ 06.10.2022

Огляд фінансових ринків за 3-й квартал 2022 року

Illustration

Протягом 3-го кварталу активи продовжували дешевшати. Акції США розпочали цей квартал зі зростання й відновили значну частину своїх втрат, проте під кінець серпня знову почали знижуватись і закінчили квартал з результатом -5,3 %. З таким же результатом закінчили квартал й облігації США. Дохідність акцій країн, за винятком США була -10,7 %, в той час, як енергетична галузь США закінчила квартал з нейтральним результатом на фоні здешевлення нафти марки WTI на 26 %.

Інвестиційний огляд

В минулому огляді я писав, що цей рік для облігацій виявився найгіршим за всю історію. Й на фоні таких збитків інвестори продають більше облігацій чим акцій. Що призвело до збільшення очікуваної дохідності від облігацій й вперше за останні 10 років цей клас активів пропонує гідну дохідність.
Співвідношення ціни до прибутку компаній, що входять в індекс S&P 500, зараз знаходиться нижче свого середнього історичного значення за останні 25 років, що говорить про кращі дохідності в довгостроковій перспективі. Ця ситуація дає можливість купувати якісні активи за хорошими цінами, щоб підготуватись до подальшого відновлення фондових ринків.
Акції країн, за винятком США теж мали важкий квартал, фондові ринки падали як в розвинутих країнах, так і в країнах, що розвиваються. Проте оцінки цих акцій залишаються набагато нижчими за американські та їхні власні довгострокові середні значення. Тому для довгострокових інвесторів акції країн, за винятком США повинні забезпечувати надійний прибуток від сьогоднішніх початкових оцінок, це також видно з прогнозу по дохідності від компанії Vanguard.
Прогноз середньорічної дохідності активів протягом наступних 10 років від компанії Vanguard:● Акції США = 6,1 %● Нерухомість США (REITs) = 5,9 %● Акції країн, за винятком США = 8,6 %● Акції ринків, що розвиваються = 7,9 %● Облігації США = 4,1 %● Високодохідні корпоративні облігації США = 6,7 %● Облігації ринків, що розвиваються = 6,4 %
Дохідність корпоративних облігацій США та облігацій ринків, що розвиваються очікується навіть вищою чим акцій та нерухомості. І це при тому, що волатильність акцій та нерухомості у 1,5 - 2 рази вища чим в облігацій. Є над чим задуматись при наступному ребалансуванні портфеля.
Інфляція у світі залишається високою, тому одним зі способів отримати переваги у такому середовищі — це інвестувати в акції які виплачують дивіденди. За даними Fidelity в періоди, коли інфляція становила в середньому 5% або вище, дивіденди приносили 54% загальної дохідності акцій. Також дивіденди на акції часто зростають під час інфляції, а компанії виплачують дивіденди щокварталу і часто коригують їх на основі низки факторів.

Економічний огляд

Інфляція у США знижується, але повільніше, ніж очікував ринок. Річна інфляція в США за підсумками серпня склала 8,3 %, проти очікувань 8,1 %. Хоча інфляція й знижується, у липні вона була 8,5 %, а у червні 9,1 %, проте вона ще далеко від цільової ставки центрального банку США у 2%. Тому центральний банк продовжує підвищувати процентні ставки, останнє підвищення відбулось 21 вересня й ставка виросла до 3,25 %. Аналітики з Vanguard прогнозують підвищення процентної ставки до 3,75 % до кінця року та 4,25 % до другого кварталу 2023 року.
Все це не додає оптимізму інвесторам, крім хіба що прогнозів щодо прибутку американського бізнесу за підсумками третього кварталу, який залишається досить оптимістичним. Також ринок праці в США залишається сильним, а кількість звільнень близька до рекордно низького рівня. Тому споживчі витрати залишаються стійкими та підкріплені великими надлишковими заощадженнями й сильним доларом щодо інших валют, що робить імпортні товари для американців дешевшими.
Тож ризики рецесії продовжують посилюватись, зокрема Vanguard оцінює ймовірність рецесії в США у 2023 році на рівні 65 %, з ними солідарні й 72 % управителів інвестиційними фондами та компанія Fitch, яка очікує помірну рецесію в США у 2023 році.
Невизначеність буде продовжуватись допоки не буде переконливих доказів, що інфляція справді контрольована.
Інвесторам не слід перейматись щодо можливої рецесії та падіння цін на фондових ринках, а слідувати своєму фінансовому плану та регулярно інвестувати у свої портфелі.

Україна

21 липня НБУ підняв фіксований курс з 29,25 грн/дол. до 36,57 грн/дол. Готівковий курс зріс до 41,10-41,4 грн/дол.
Очікується, що НБУ збереже облікову ставку на рівні 25%.
За прогнозами Мінфіну:● Інфляція у 2022 та 2023 рр. буде на рівні 30%;● Курс на початку 2023 року очікується 42 грн/дол., а в кінці року 50 грн/дол.;● Зростання реального ВВП на 4,6%.
НБУ обновив валютні обмеження:● З 1 жовтня НБУ збільшив із 50 тис. грн до 100 тис. грн (в еквіваленті) щомісячний ліміт на купівлю громадянами безготівкової іноземної валюти з подальшим розміщенням на безвідкличний депозит від трьох місяців;● З 5 жовтня НБУ повернув заборону на Р2Р-перекази з гривневих платіжних карток українських банків на картки іноземних банків;● Громадяни можуть переказувати кошти між гривневими платіжними картками українських банків, незалежно від країни фактичного перебування клієнта;● Зберігатиметься дозвіл на Р2Р-перекази з валютних платіжних карток українських банків на картки іноземних банків у межах щомісячного ліміту в розмірі 100 тис. грн (в еквіваленті), який є спільним для цих операцій та для операцій, що належать до "quasi cash".
Інформація з офіційного сайту НБУ.
Тепер для поповнення своїх рахунків в Interactive Brokers за допомогою Wise з гривневих карток потрібно спочатку скористатись депозитом на три місяці, проте збільшено ліміт на такі депозити до 100 тис. грн в еквіваленті в місяць.
Фото на обкладинці: refargotohp on Unsplash.

Популярні статті

Підписуйтесь на нашу розсилку

Дякуємо!

Ви будете отримувати наші матеріали на пошту

Can't send form.

Please try again later.

Залишились питання про інвестування чи фінансове планування?

Залиште заявку на безкоштовну 30 хв онлайн-консультацію