Petro Tsybulia │ 07.04.2023

Огляд фінансових ринків за 1-й квартал 2023 року

Illustration


Перший квартал 2023 року виявився насичений різними подіями від банкрутства Silicon Valley Bank (SVB) та позову регулятора США проти криптовалютної біржі Binance до арешту експрезидента США Дональда Трампа. На мою думку, довгострокові інвестори можуть не звертати увагу на ці події, й продовжувати дотримуватись своєї стратегії інвестування.

Інвестиційний огляд

За результатами 1-го кварталу 2023 року акції Growth переважали акції Value. Дохідність акцій Growth склала близько 17 % в той час, як акції Value закінчили квартал з результатом -1 %. Допоки центральні банки підіймають відсоткові ставки, а інфляція залишається високою, акції Value матимуть кращі перспективи ніж Growth.
Якщо в 4-му кварталі 2022 року акції країн, за винятком США продемонстрували у двічі вищу дохідність чим акції США, то в першому кварталі цього року їх дохідність уже вирівнялась і склала близько 7 %. Але акції країн за межами США виглядають привабливо, оскільки зараз торгуються з дисконтом до акцій США та мають вищу дивіденду дохідність.
Індекс S&P 500 виріс понад 7 % за перший квартал й це могло б бути причиною для оптимізму, але ні. Для оптимізму й впевненого зростання необхідне відновлення прибутків компаній через кілька кварталів та/або помʼякшення монетарної політики ФРС. Приблизно через 2 тижні стартує сезон квартальної звітності компаній в США, який може дати більше ясності щодо подальших перспектив на фондових ринках.

Illustration

Динаміка дохідності ETF-фонду SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY) який відстежує індекс S&P 500. Джерело: Yahoo Finance
Загалом переважна більшість класів активів продемонстрували позитивну дохідність, окрім товарних активів, які закінчили квартал зі збитком -8 %. Така динаміка більшості активів є позитивом після падіння минулого року.
Зараз прогноз дохідності активів протягом наступних 10 років від Vanguard виглядає наступним чином:
● Акції США = 6,4 %.● Нерухомість США (REITs) = 6,6 %.● Акції країн, за винятком США = 8,7 %.● Акції ринків, що розвиваються = 8,3 %.● Облігації США = 5,0 %.● Високодохідні корпоративні облігації США = 7,1 %. ● Облігації ринків, що розвиваються = 6,6 %.
Як видно акції країн, за винятком США та високодохідні корпоративні облігації США зберігають потенціал до більшого зростання в порівнянні з іншими активами.
Під час невизначеності та волатильності на фондових ринках диверсифікація відіграє важливу роль в управлінні ризиками. Судячи з результатів дохідності активів складно щороку вибирати, ті які дадуть найкращу дохідність інвестору. А диверсифікований портфель забезпечив інвесторам менші коливання та надійну дохідність в довгостроковій перспективі.

Економічний огляд

В березні центральний банк США підвищив відсоткові ставки на 0,25 % до діапазону 4,75 % - 5 %. Можливе ще одне підняття відсоткової ставки ще 0,25 %, проте ймовірно воно буде останнім, що свідчить про завершення циклу підняття ставок. Очікується, що у 2024 році відсоткові ставки почнуть зниження, але ще залишаться на достатньо високому рівні.
Тенденція до стійкого зниження інфляції в США триває. Як видно на діаграмі нижче інфляція знизилась з 9,1 % в річному вимірі в червні 2022 року до 6 % в лютому 2023 року. Аналітики J.P. Morgan прогнозують зниження інфляції до 4 % в річному вимірі до кінця цього року та до 2 - 3 % до кінця 2024 року, навіть без рецесії в США.

Illustration

Динаміка споживчої інфляції в США. Джерело: tradingeconomics.com
Аналітики J.P. Morgan й Vanguard прогнозують рецесію в США в другій половині 2023 року. Що це означає для інвесторів я писав у огляді за
4-й квартал 2022 року.

В першому кварталі зазнав краху американський банк Silicon Valley Bank (SVB).
Вкладниками SVB були венчурні компанії кількість яких була відносно не велика, а розмір вкладу на одну компанію, навпаки — досить великим. Банк ці вклади інвестував в довгострокові облігації, оскільки вони мали високу дохідність. Проте з підняттям відсоткових ставок ціна на ці облігації різко пішла вниз й в банку виник інвестиційний збиток. У SVB почали звертатись вкладники, щоб забрати свої депозити й банк був вимушений продавати облігації в збиток, щоб повернути вкладникам кошти. Що сталося з цим банком далі ви уже знаєте.
Що це може означати для інвесторів? Це була насамперед проблема ліквідності, тобто ліквідних активів було недостатньо, щоб задовольнити негайну потребу в готівці, а не криза платоспроможності. Тому інвесторам не варто боятися повторення фінансової кризи 2008 року. Проте ця подія може мати тривалі наслідки для фінансового сектора та економіки США через зменшення капіталу, доступного для витрат бізнесу та інвестицій.

Україна

Компанія ICU оновила макроекономічний прогноз на 2023 рік:
● На кінець року очікується курс 40,2 грн/дол. ● Зниження інфляції до 15,4 % на кінець 2023 року. Раніше прогнозували інфляцію в діапазоні 16,5% — 24 %. ● ВВП зросте на +2 %.
Верховна Рада України проголосувала у другому читанні законопроєкт, який передбачає впровадження Загального стандарту звітності та належної перевірки інформації про фінансові рахунки (CRS).
Цей стандарт впроваджує автоматичний обмін податковою інформацією між Україною та іншими державами. 121 країна приєдналася до стандарту та 102 країни вже впровадили. США не передає інформацію про рахунки нерезидентів іншим країнам.
Обміну підлягають наступні дані:● Про власника рахунку (ім'я власника рахунку, адреса, резидентство, податковий номер, дата і місце народження);● Про фінансову установу (банки, страхові компанії, інвестиційні компанії тощо);● Про сам рахунок (залишок, доходи та обороти, вартість активів, що зберігаються на рахунку).
Очікується, що перший обмін податковою інформацією з іншими країнами відбудеться 30 вересня 2024 року за 2023 рік для рахунків фізичних осіб з залишком або вартістю понад 1 млн дол. США станом на 30 червня 2023 року. Та 30 вересня 2025 року за 2024 рік для рахунків фізичних осіб з залишком або вартістю до 1 млн дол. США станом на 30 червня 2023 року.
Продовжується кампанія з декларування доходів громадян отриманих у 2022 році. Потрібно подавати декларацію про майновий стан та доходи якщо:● У вас є іноземні доходи.● У вас є доходи в Україні з яких не сплачені податки.● Декларацію про майновий стан та доходи потрібно подати до 1 травня, а сплатити податки до 1 серпня.
Фото на обкладинці: refargotohp on Unsplash.

Популярні статті

Підписуйтесь на нашу розсилку

Дякуємо!

Ви будете отримувати наші матеріали на пошту

Can't send form.

Please try again later.

Залишились питання про інвестування чи фінансове планування?

Залиште заявку на безкоштовну 30 хв онлайн-консультацію