Petro Tsybulia │ 04.01.2023

Огляд фінансових ринків за 4-й квартал 2022 року

Illustration


В 4-му кварталі 2022 року акції країн, за винятком США продемонстрували у двічі вищу дохідність чим акції США, +13 % проти +6,5 %. Й ця тенденція може продовжитись, оскільки перші мають вищу очікувану дохідність та вищі дивіденди.

Інвестиційний огляд

У 2022 році акції, облігацій й нерухомість (REITs) продемонстрували негативну дохідність, крім товарних активів, які закінчили рік з прибутком +16,1 %. Гіпотетичний диверсифікований портфель з різних класів активів приніс інвесторам негативну дохідність у розмірі -13,9 % (див. діаграму нижче). Однак, падіння вартості активів у 2022 році створює нові інвестиційні можливості й вищу потенційну дохідність у майбутньому.

Illustration

Дохідність різних класів активів. Джерело: J.P. Morgan Asset Management.
В порівнянні із 3-м кварталом аналітики Vanguard переглянули свій прогноз по дохідності активів протягом наступних 10 років в бік її збільшення:● Акції США = 6,7 %.● Нерухомість США (REITs) = 6,9 %.● Акції країн, за винятком США = 9,4 %.● Акції ринків, що розвиваються = 9 %.● Облігації США = 5,1 %.● Високодохідні корпоративні облігації США = 7,6 %. ● Облігації ринків, що розвиваються = 7,4 %.
З прогнозу видно, що дохідність високодохідних корпоративних облігацій США (з низьким кредитним рейтингом) та облігації ринків, що розвиваються очікується вищою за акції та нерухомість США. Дивідендна дохідність високодохідних облігаційних ETFs зараз сягає 5 % - 6 % річних, проте ризики такої інвестиції значні, враховуючи можливу рецесію в цьому році. Також очікується вища дохідність акцій за межами США. Це може навести інвесторів на роздуми про значний ухил портфеля в бік активів з потенційно вищою дохідністю. Але, я впевнений, що варто дотримуватись диверсифікованого підходу в інвестуванні.
Акції Value все ще залишаються дешевшими щодо Growth. Проте з приборканням інфляції та помʼякшенням монетарної політики центральним банком США ця тенденція може змінитись на протилежну. Зараз інвестори в США збільшують частку акцій Growth у своїх портфелях, але частка акцій Value все ще залишається високою.
У 2023 році попри те, що невизначеність залишається, на глобальних ринках капіталу існує більше потенціалу для зростання, ніж ризику для зниження.
Про те куди інвестувати у 2023 році я писав у цій статті.

Економічний огляд

Для США 2022 рік був роком дуже високої інфляції, яка у червні досягла свого піка в розмірі 9,1 %, а станом на листопад знизилась до 7,1 % річних (див. діаграму нижче). Хороша новина полягає в тому, що є переконливі ознаки того, що триває тенденція до стійкого зниження інфляції.

Illustration

Динаміка споживчої інфляції в США. Джерело: tradingeconomics.com
В 4-му кварталі центральний банк США підвищив процентну ставку з 3,25 % до 4,5 %. І попри очевидне зниження інфляції та деяке охолодження ринку праці планує й наділі її підвищувати. Єдине, аналітики не можуть зійтись в думці яким буде це підвищення. Vanguard очікує на підвищення процентної ставки до 4,75 % в першому кварталі 2023 року й на їх думку ця ставка залишиться незмінною до кінця року. В J.P. Morgan пишуть про можливе підвищення відсоткової ставки до 5,25 % до кінця 2023 року.
Якщо в огляді за 3-й квартал я писав, що аналітики оцінювали ризик рецесії у 2023 році на рівні 65 %, то тепер їхні оцінки зросли до 90 % - 100 %.
Що це означає для інвесторів? Початок рецесії зазвичай супроводжується зростанням цін на облігації та зниженням їх дохідності. Також позитивна кореляція, коли дохідність акцій та облігацій рухаються в одному напрямку, як це було у 2022 році, може змінитись й облігації відновлять свою захисну функцію в портфелях інвесторів.
Традиційний портфель із 60 % акцій США та 40 % облігацій США за останні 50 років не мав трирічного періоду з від’ємною дохідністю як для акцій, так і для облігацій. До слова, дохідність облігацій США останні два роки була негативною, але дохідність акцій була негативною лише минулого року. Ніхто не знає де дно на ринках, але інвестори можуть пропустити зростання, якщо не будуть інвестувати зараз.
Долар США зріс у 2022 році й зараз знаходиться поблизу 20-річного максимуму в номінальному вираженні. Це погіршило дохідність акцій як розвинутих країн за межами США, так і ринків, що розвиваються для інвесторів, які інвестують в доларах США. Проте як тільки підвищення відсоткових ставок в США припиниться долар може досягти свого піка й піти на зниження.

Україна

Макроекономічний прогноз від українських аналітиків на 2023 рік:
● Курс грн/дол. на кінець 2023 року очікується в діапазоні 40,2 — 43 грн/дол. Державний бюджет України на 2023 рік базується на середньорічному курсі 42,2 грн/дол.● Зниження інфляції до 16,5% — 24 % на кінець 2023 року. Зараз споживча інфляція за даними НБУ складає 26,5 % річних.● Прогнози по зростанню ВВП сильно різняться від -7 % до +5,5 %. Мінекономіки прогнозує зростання реального ВВП на 3,2 % за умови, що 2023 рік буде роком перемоги.
Варто відзначити, що це базовий прогноз, реальна ситуація буде залежати від подій на фронті.
Облікова ставка залишається на рівні 25 % до 2-го кварталу 2024 року. Таким чином починаючи з цієї дати Національний банк очікує стабілізацію інфляції в Україні та курсу національної валюти, що впливає на цінову стабільність в країні.
Фото на обкладинці: refargotohp on Unsplash.

Популярні статті

Підписуйтесь на нашу розсилку

Дякуємо!

Ви будете отримувати наші матеріали на пошту

Can't send form.

Please try again later.

Залишились питання про інвестування чи фінансове планування?

Залиште заявку на безкоштовну 30 хв онлайн-консультацію