Дякуємо!
Ви будете отримувати наші матеріали на пошту
Petro Tsybulia │ 26.10.2023
Інвестиційний огляд
В третьому кварталі всі класи активів впали в ціні, за виключенням товарних активів (Commodities), які виросли на +15,5 %. З початку 2023 року найбільше зростання показали акції Growth +28,18 % та акції США широкого ринку +12,24 %. Акції країн, за винятком США виросли майже на 5 % з початку року, а акції Value закінчили перші три квартали 2023 року з нульовим результатом.
Хоча загалом акції з початку року подорожчали, проте це зростання було не рівномірним у всіх класах активів, стилях та регіонах. Зокрема акції малої капіталізації (Small cap) та акції вартості (Value) виглядають дешевими відносно своїх історичних показників за останні 20 років. Те ж стосується й акцій за межами США, які дешевші відносно акцій США, але ця тенденція триває уже деякий час.
Акції Value мають тенденцію випереджати по дохідності акції Growth в економічному середовищі з вищою за середню інфляцією та високими відсотковими ставками. Інфляція почала зрости з 2021 року. З 2021 року по 3-й квартал 2023 року акції Value продемонстрували дохідність 8 % річних, в той час, як акції Growth лише 3,1 % річних. Що підтверджує вище наведену тезу.
Хоча рівень інфляції різко впав з піку в 9,1% у липні 2022 року, він залишається значно вищим за цільовий показник центробанку США у 2%. Тому акції Value в такому економічному середовищі можуть й надалі випереджати по дохідності акції Growth.
Облігації теж виглядають дешевими відносно своїх історичних показників, особливо державні облігації США (Treasuries) та загалом всі облігації інвестиційного класу.
Не зважаючи на активне зростання акцій технологічних компаній в першій половині 2023 року, індекс S&P 500 не виглядає переоціненим за відносними показниками до недавньої історії, такими як: дивідендна дохідність, прибуток, грошовий потік тощо.
Тим часом у Vanguard переглянули свій прогноз дохідності активів протягом наступних 10 років:
● Акції США = 5,7 %.● Нерухомість США (REITs) = 6,2 %.● Акції країн, за винятком США = 8,1 %.● Акції ринків, що розвиваються = 8,2 %.● Облігації США = 5,0 %.● Високодохідні корпоративні облігації США = 6,7 %. ● Облігації ринків, що розвиваються = 6,6 %.
Як видно з прогнозу відставання дохідності облігацій США від акцій США зменшилось і тепер складає лише 0,7 % річних. Купонна дохідність 10 річних державних облігацій сягнула 4,8 % річних, в той час, як дивідендна дохідність індексу S&P 500 лише 1,7 %. Й виникає логічне запитання, а чому б не інвестувати в облігації, які пропонують вищу дохідність чим акції при меншому ризику?
Але не все так просто. Дохідність акцій не працює, так само як звичайні купонні виплати облігацій. Виплата дивідендів з часом зростає. Історично дивіденди на фондовому ринку США зростали на 6 % в рік, тому вони є чудовим захистом від інфляції. Проте інвестор платить за це вищим ризиком.
Хороша новина полягає в тому, що різний характер акцій та облігацій робить їх корисними для цілей диверсифікації.
Економічний огляд
1 серпня 2023 року рейтингова агенція Fitch знизила кредитний рейтинг США з AAA до AA+. Хоча багато хто критикував зниження рейтингу, кажучи, що воно було непотрібним, деякі факти підтверджують цей крок.
Зокрема мова йде про зростання процентних платежів за державним боргом США, які можуть перевищити базові темпи зростання економіки. Також за прогнозом Конгресу державний борг зросте зі 129 % ВВП до 181 % ВВП до 2053 року. А більшість економічних досліджень показують, що надмірний державний борг уповільнює економічне зростання й гальмівний ефект проявляється, коли борг сягне приблизно 78% від ВВП.
В липні центральний банк США підвищив відсоткові ставки до діапазону 5,25 % - 5,5 %. А після вересневого засідання ставки залишились незмінними. Аналітики J.P. Morgan вважають, що центробанк США наблизився до кінця циклу підвищення відсоткових ставок й у 2024 році розпочнеться їх зниження.
Тенденція до стійкого зниження інфляції в США триває. Як видно на діаграмі нижче інфляція знизилась з 9,1 % в річному вимірі в червні 2022 року до 3,7 % в жовтні 2023 року. Думки аналітиків щодо майбутньої долі інфляції розходяться. В J.P. Morgan вважають, що інфляція знизиться до 3 % в річному вимірі до кінця цього року та до 2 % до кінця 2024 року, навіть без рецесії в США. У Vanguard не такі оптимістичні й вважають, що до кінця року інфляція збережеться на рівні 3,6 % з ризиком її зростання у 2024 році.
Динаміка споживчої інфляції в США. Джерело: tradingeconomics.com
Ймовірність рецесії в США залишається базовим сценарієм. Що це означає для інвесторів я писав у огляді за 4-й квартал 2022 року.
Україна
Інфляція знижується, так у вересні вона становила 7,1 % порівняно з 8,6 % у серпні. На думку НБУ, збільшення наявності харчових продуктів викликало сповільнення темпів інфляції.
НБУ знизив облікову ставку з 25 % у липні до 20 % у вересні. Дохідність однорічних гривневих військових облігацій зменшилася до 17,5 %. Середні ставки за депозитами фізичних осіб зменшилися до коридору 13-14 %, але перевищують рівень інфляції.
На початку жовтня НБУ перейшов до керованої гнучкості курсу валют. Наступний етап – перехід до плаваючого курсу. Це відбудеться за умови, що певні показники такі як, темп зростання інфляції, рівень міжнародних резервів, відсоткові ставки та стабільність банківської системи будуть в нормі.
В серпні НБУ дозволив купівлю валюти в межах щомісячного ліміту в 50 тис. грн в одному банку. А також збільшив щомісячний ліміт зі 100 тис. грн до 200 тис. грн на купівлю валюти під розміщення на депозит терміном на 3 місяці.
Це перший етап з пом'якшення валютних обмежень. На третьому етапі Національний банк поступово зменшить валютні обмеження до того рівня, який діяв до початку повномасштабної війни в тому числі й здійснення інвестицій за кордон.
Фото на обкладинці: Ed 259 on Unsplash.