Дякуємо!
Ви будете отримувати наші матеріали на пошту
Petro Tsybulia │ 15.02.2023
Портфель з облігаційних сходів складається з облігацій, які мають різні терміни погашення. Його особливість в тому, що облігації погашаються через послідовні та однакові проміжки часу.
Такий портфель забезпечує інвестора необхідним грошовим потоком, коли йому потрібна певна сума коштів в певний запланований момент в майбутньому. Наприклад отримання пасивного доходу чи оплата за освіту дітей.
Як це працює, я покажу на прикладі.
Анна та Олексій хочуть відправити свою доньку Світлану навчатись за кордон через 5 років. Їм необхідно заплатити за навчання 80 000 $ по 16 000 $ кожного року протягом 5 років навчання.
Для досягнення цієї цілі вони інвестують 80 000 $ в пʼять облігацій з послідовними термінами погашення по 16 000 $ в кожну.
Термін погашення першої облігації спливає через 5 років. Анна та Олексій отримають інвестовані 16 000 $ назад для сплати за перший рік навчання. Термін погашення другої спливає через 6 років. І знову Анна та Олексій отримають інвестовані 16 000 $ назад для сплати за другий рік навчання Світлани. Й так далі до пʼятого року навчання їхньої доньки в навчальному закладі.
Схема портфеля з облігаційних сходів на прикладі Анни та Олексія. Джерело: STATKY
За весь період інвестування Анна та Олексій отримуватимуть регулярний процентний дохід від облігацій з їхнього портфеля. Цей дохід вони можуть реінвестувати в будь-які інші інструменти або використовувати для покриття життєвих потреб.
Переваги портфеля з облігаційних сходів
В чому переваги використання портфеля з облігаційних сходів?
Основна перевага в тому, що інвестор з великою ймовірністю отримає потрібну йому суму коштів в запланований час. Цього складно добитись, наприклад з акціями або звичайними ETF-фондами на облігації, які не мають визначеного терміну погашення й діють постійно.
Акції мають вищий ринковий ризик. Це означає, що може статись так, що у момент коли інвестору будуть потрібні кошти, акції можуть впасти в ціні. Тоді потрібно чекати, коли ціни відновляться або шукати інші джерела фінансування цілі або продавати акції в збиток.
Звичайні облігаційні ETF-фонди замість терміну погашення мають дюрацію, яка вимірює їх чутливість до зміни відсоткових ставок центральними банками. З наближенням до цілі інвестору необхідно зменшувати дюрацію облігаційних ETFs в портфелі, щоб зменшити ризики відсоткових ставок.
Це означає, що в міру наближення до цілі інвестору необхідно продавати фонди з вищою дюрацією та купувати з нижчою. Через ринкові обставини не завжди буде змога продати їх з прибутком, також збільшуються податкові витрати та витрати на проведення угод.
Ще одна перевага в тому, що інвестор зафіксує дохідність облігацій на весь термін інвестування. Звичайно, якщо інвестор купив облігації з низькою дохідністю, він зафіксує низьку дохідність. Але можна докуповувати облігації з вищою дохідністю в портфель на купонний дохід або надходження від погашення інших облігацій.
Отже, підсумую переваги портфеля з облігаційних сходів:● Можливість отримати потрібну суму коштів в запланований час.● Зменшення ризику зміни відсоткових ставок.● Фіксація дохідності за облігаціями.● Мінімізація податкових та транзакційних витрат.
Інвестиційні інструменти для побудови портфеля з облігаційних сходів
Для побудови облігаційних сходів можна використовувати як окремі облігації, наприклад, українські ОВДП так і облігаційні ETF-фонди з терміном погашення. Вибір залежить від цілей інвестора.
Детальніше зупинюсь на облігаційних ETF-фондах з терміном погашення. Цей інструмент підійде для фінансових цілей виражених у валюті, наприклад, навчання дітей за кордоном, придбання нерухомості чи отримання пасивного доходу.
Облігаційні ETF-фонди з терміном погашення мають ряд переваг в порівнянні з окремими облігаціями:● Легко придбати та продати. Оскільки вони торгуються на фондовій біржі як звичайні акції й мають достатню ліквідність.● Забезпечують інвесторам достатню диверсифікацію. В ETF-фонд входить від декількох облігацій до декількох десятків облігацій з різних галузей.● Виплачують процентний дохід у вигляді щомісячних дивідендів
ETF-фонди облігацій з терміном погашення пропонують компанії iShares, їхня лінійка таких ETFs називається iBonds та Invesco, зі своєю лінійкою BulletShares. Обидві лінійки пропонують облігаційні ETF з терміном погашення до 10 років з кроком в один рік.
В iShares можна обрати iBonds ETF з державними облігаціями США, муніципальними облігаціями США, облігаціями інвестиційного рівня та високоприбутковими облігаціями.
Крива дохідності високоприбуткових облігаційних ETFs від iShares. Джерело: сайт компанії iShares
Invesco пропонує інвесторам BulletShares ETF з облігаціями інвестиційного рівня, високоприбутковими облігаціями, муніципальними облігаціями США та облігаціями ринків, що розвиваються.
Що потрібно враховувати при побудові портфеля з облігаційних сходів?
Перше, це термін інвестування та частоту погашення. Подумайте коли вам будуть потрібні кошти та з якою частотою ви хочете їх отримувати. Потім оберіть потрібну періодичність погашення облігацій чи облігаційних ETFs.
Ваш ризик-профіль. Від цього буде залежати вибір типу облігацій, наприклад казначейські облігації США, корпоративні облігації чи облігації ринків, що розвиваються. А також якої якості будуть облігації у вашому портфелі.
Якість облігацій вимірюється кредитними рейтингами. Кредитний рейтинг говорить про здатність емітента облігації розрахуватись за своїми зобовʼязаннями перед інвесторами. Рейтинги присвоюють незалежні рейтингові агенції, наприклад Moody's та Standard & Poor's на основі фінансового аналізу емітентів облігацій.
Класифікація облігацій за рейтингом. Джерело: STATKY
Облігації з рейтингом ААА вважаються облігаціями найвищої якості. До них відносяться державні облігації США, а також деякі корпоративні облігації. Спекулятивні або облігації з рейтингом нижче ВВВ — це високоприбуткові облігації не інвестиційного класу. Вони мають вищу дохідність й відповідно вищий кредитний ризик. До них відносяться корпоративні облігації з кредитним рейтингом ВВ або нижче.
Також важливо розрахувати величину чистого доходу від придбання облігаційних ETFs. Це орієнтовний дохід, який отримає інвестор тримаючи облігаційні ETF до їх погашення. В цьому доході враховуються комісії фонду та його ціна на момент покупки. Величину чистого доходу можна розрахувати на сайтах провайдерів цих фондів.
Фото на обкладинці: Dan Freeman on Unsplash
Популярні статті
Підписуйтесь на нашу розсилку