Дякуємо!
Ви будете отримувати наші матеріали на пошту
Petro Tsybulia │ 28.08.2019│ Оновлено 24.01.2024
Як інвестувати в ETF-фонди? В даній статті я спробував дати максимально містку відповідь на це питання – від короткого огляду компаній, через які можна інвестувати, до того, як вибирати фонди для придбання. А розпочати необхідно із визначення інвестиційних цілей.
Крок 1. Визначте ціль для інвестування
Мабуть, цей крок багатьом здається неочевидним. Але він дуже важливий. Чому? Тому, що від цілі залежить, в які саме ETF-фонди треба інвестувати та в якому співвідношенні. Крім того, ціль допоможе інвестору відстежувати, де він був, де знаходиться зараз і куди планує прийти.
Ціль вимірюється певними характеристиками, має бути розумною та раціональною. Стати багатим – це не ціль. 500 000 $ через 20 років – більше схоже на ціль. Але для чого вам 500 000 $? Наприклад, якщо ви хочете отримувати пасивний дохід 2 000 $ протягом 30 років, то швидше за все 500 000 $ вам не вистачить. Тому необхідно або знизити розмір бажаного пасивного доходу, або відкладати більше, або інвестувати більше в ETF-фонди на акції, ніж на облігації.
Крок 2. Відкрийте брокерський рахунок або програму unit-linked
Для того, щоб інвестувати в ETF-фонди, вам знадобиться закордонний брокерський рахунок або програма unit-linked. Відкриття рахунку відбувається онлайн, їхати до іншої країни не потрібно, та й навіть якщо ви приїдете до офісу брокерської чи страхової компанії, навряд чи у вас вийде відкрити рахунок.
На цей час з українцями працюють і варті уваги американський Interactive Brokers та міжнародна страхова компанія Investors Trust. Данський Saxo Bank з травня 2023 року припинив відкривати рахунки клієнтам з України.
Interactive Brokers
Один із найбільших американських інтернет-брокерів, який розпочав свою роботу в 1977 році. Власний капітал компанії перевищує 7 млрд. $. У 2019 році визнаний найкращим онлайн-брокером за рейтингом Barron's уже 9 рік поспіль. Донедавна відкривав рахунки клієнтам з України у Великобританії, а тепер в США. Немає обмежень по мінімальній сумі для відкриття рахунку, але необхідно враховувати витрати на поповнення рахунку та комісії брокера.
Діяльність Interactive Brokers регулюється SEC (комісією з цінних паперів та бірж США) і CFTC (комісією з торгівлі товарними ф'ючерсами США). Кошти та цінні папери інвестора застраховані на 500 тис. $ неприбутковою корпорацією SIPC (корпорація з захисту інвесторів у цінні папери), половина з яких припадає на готівку. Також можна додатково застрахувати готівку на своєму рахунку на 2,5 млн. $ окремою угодою з Interactive Brokers. Тобто сумарна страховка готівки на рахунках клієнтів Interactive Brokers складає 2,75 млн. $.
Немає комісії за обслуговування рахунку. Комісії по угодах при купівлі американських ETF-фондів чи акцій складає від 1 $, для європейських ETF-фондів комісія вища і становить 4 $ за угоду. Комісія при конвертації валюти складає 2 $.
Investors Trust
Міжнародна страхова компанія, яка дає доступ до світових фондових ринків через інвестиційні продукти unit-linked, заснована у 2002 році на Кайманових островах. Клієнтам з України відкриває рахунки в Пуерто-Рико (США) або в Лабуані (Малайзія). Мінімальна сума для інвестицій – від 100 $ на місяць для накопичувальних програм і від 10 000 $ для програм з одноразовим внеском.
Компанія Investors Trust Assurance SPC має рейтинг надійності А- (відмінно) від рейтингового агентства A.M. Best. Також вона щорічно проходить аудит в незалежній аудиторській компанії KPMG, яка входить до четвірки найбільших аудиторів у світі. Активи клієнтів відокремлені від активів самої компанії та зберігаються на рахунку в кастодіальному банку (зберігач цінних паперів). Для Investors Trust цю функцію виконують відразу два банки: Brown Brothers Harriman & Co та J.P. Morgan. Тому у випадку банкрутства компанії Investors Trust клієнтам повернуть 100 % їхніх коштів.
Розмір комісій залежить від типу програми unit-linked, суми, терміну інвестування та дисципліни самого інвестора. Структура комісій складається із полісної плати 7 $ щомісяця, адміністративної комісії та комісії за управління активами. Причому комісії за зміну інвестиційного фонду в портфелі відсутні (до 15 угод на рік). Також в накопичувальних програмах компанія виплачує бонуси за лояльність та робить додаткові нарахування в залежності від інвестованої суми (тут якраз питання дисципліни інвестора). Наведу приклад, щоб був зрозумілим загальний розмір комісійних витрат: для накопичувальної програми із щомісячним внеском 450 $ і терміном інвестування 20 років комісії складуть 0,56 % на рік.
Що потрібно для відкриття рахунку за кордоном
Процедура відкриття інвестиційного рахунку у перелічених вище компаніях схожа. Можуть відрізнятись вимоги до документів та анкетні дані, які потрібно надати при реєстрації рахунку.
Отже, з документів вам знадобиться перша сторінка закордонного паспорта й документ, який підтверджує ваше місце проживання. Interactive Brokers в якості документа, який підтверджує місце проживання, влаштує внутрішній паспорт з пропискою або документ, виданий органами місцевого самоврядування з мокрою печаткою. Для Investors Trust такими документами можуть бути рахунок за комунальні послуги з вашим іменем та адресою або виписка з банківського рахунку.
В анкеті вас попросять вказати громадянство, індивідуальний податковий номер, сферу діяльності й місце роботи, розмір наявного капіталу та його походження, типи активів, у які будете інвестувати, рівень ваших інвестиційних знань тощо.
Компанія Investors Trust не працює напряму з клієнтами, тому щоб відкрити рахунок, залиште заявку на цій сторінці.
Якщо з документами все в порядку, процедура відкриття рахунку займе декілька днів, в окремих випадках тиждень-півтора.
Крок 3. Виведіть гроші з України (або іншої країни) на свій інвестиційний рахунок
Отже, рахунок за кордоном відкрито. Тепер потрібно перевести туди кошти для подальшого інвестування в ETF-фонди. Зробити це можна за допомогою SWIFT-переказу.
У зв'язку з широкомасштабним вторгненням росії в Україну НБУ тимчасово заборонив виводити кошти за кордон. Як поповнити свій рахунок в Interactive Brokers читайте тут.
Нижче умови для переказу коштів за кордон, які діяли до вторгнення росії в Україну.
З 7 лютого 2019 року в Україні запрацював е-ліміт НБУ, який дозволяє перераховувати кожного календарного року до 200 000 євро (або в еквіваленті іншої валюти) за кордон для інвестування. Але для цього потрібні офіційні доходи.
Найзручніше та найшвидше переказати кошти на свій рахунок в Interactive Brokers можна з Privat24 чи monobank. Якщо сума переказу вище 150 тис. грн або в еквіваленті іншої валюти, то все ж таки доведеться відвідати банк, щоб відкрити поточний рахунок, оскільки з карткового рахунку SWIFT на таку суму оформити не вийде.
З документів вам знадобляться реквізити, за якими будете відправляти гроші (їх можна отримати у своєму онлайн-кабінеті на сайті брокера), та довідка про доходи чи податкова декларація. Важливо, щоб сума, вказана у довідці, була більшою за суму переказу. Всі ці документи вам потрібно буде завантажити під час створення SWIFT-платежу в Privat24.
Детальніше про е-ліміт, тарифи й те, як здійснити SWIFT-платіж, можна дізнатись на сайті ПриватБанку.
З інвестиціями через Investors Trust ситуація дещо інша. В накопичувальних програмах можна прив’язати свою банківську картку, і компанія буде автоматично списувати заздалегідь встановлені внески. На цей спосіб розповсюджується обмеження НБУ в 100 тис. грн в місяць під час дії воєнного стану. В цьому випадку немає SWIFT-платежу, відповідно, операції проходять не по е-ліміту, тому довідки про походження коштів надавати не потрібно.
SWIFT-платежі не з України громадянами України на свої інвестиційні рахунки проходять не по е-ліміту та без довідки про підтвердження походження коштів, оскільки кошти уже за кордоном.
Крок 4. Виберіть та придбайте ETF-фонди
Кращим варіантом буде інвестування в декілька ETF-фондів в складі диверсифікованого портфеля з різними класами активів – такими, як акції, облігації та нерухомість. Наприклад, якщо додати до акцій незначну кількість облігацій, знизиться ризик та збільшиться дохідність такого портфеля. Також потрібно пам’ятати про диверсифікацію між різними країнами та секторами економіки. Але розподілення активів в інвестиційному портфелі – це окрема тема для кількох статей. Тому тут я наведу загальні рекомендації щодо вибору ETF-фондів.
В різноманітті ETF-фондів легко заплутатись. Тільки в США їх налічується понад 2 тисячі. Тому для відбору інвестиційних фондів я користуюсь так званими “скрінерами”, або фільтрами ETFs. Це спеціальні сайти, які допомагають знаходити потрібні фонди шляхом встановлення певних критеріїв. Найбільш зручними з безплатних, на мою думку, є ETF.com: ETF Screener and Database та ETFdb.com ETF Screener.
На сайті спочатку потрібно вибрати клас активів: акції, облігації чи нерухомість. Потім сегмент: це можуть бути акції компаній з великою капіталізацією, малою або ті, які виплачують дивіденди тощо. Для облігацій – це довгострокові, короткострокові, казначейські, корпоративні тощо. Далі країну чи регіон – наприклад, США, Китай, Європа, ринки, що розвиваються, чи розвинені ринки тощо. На зображенні нижче показаний результат пошуку на сайті ETF.com фондів за трьома критеріями: акції, компанії з великою капіталізацією та країна США. Сайт знайшов 501 ETFs за вказаними критеріями, перші три – ETF-фонди на індекс S&P 500.
Результат пошуку ETF-фондів на сайті ETF.com
На що звернути увагу при виборі ETF-фонду?
1. На компанію, яка випускає та управляє біржовими фондами. Це мають бути компанії зі світовими іменами та успішною історією роботи. Наприклад, State Street Global Advisors, Vanguard, Blackrock з брендом iShares, Invesco та інші.
2. Розмір комісій (Expense Ratio), які інвестор щорічно платить управляючій компанії. Чим нижче комісії, тим більший дохід отримає інвестор. Прийнятний розмір комісії має бути нижче 0,5 % на рік.
3. Ринкова капіталізація ETF-фонду або активи під управлінням (AUM - Assets Under Management). Перевагу варто віддавати фондам з капіталізацією вище 500 млн. $. 4. Історичну дохідність фонду та те, якою вона була в періоди спадів на фондових ринках. Звичайно, немає гарантії, що історична дохідність повториться в майбутньому, проте це дасть розуміння про поведінку одного активу в порівнянні з іншим.
5. Чи виплачує фонд дивіденди (Distribution Yield), і який їх розмір.
Для накопичувальних програм в компанії Investors Trust доступні для інвестування тільки ETF-фонди iShares. Проте є широкий вибір взаємних фондів відомих світових компаній – таких, як Morgan Stanley, BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton та інші. Повний список фондів можна подивитись на сайті компанії. Для професійних програм з розміром інвестицій від 75 000 $ немає обмежень по інвестиційних інструментах.
Вибір того чи іншого ETF-фонду, а також їхня пропорція в портфелі інвестора залежить від його цілей, горизонту інвестування, відношення до ризику і ще багатьох факторів. Для правильного інвестування в біржові інвестиційні фонди необхідно розробити особистий фінансово-інвестиційний план, в якому будуть прописані цілі, скільки потрібно інвестувати та куди, щоб їх досягти.
Процедура купівлі ETF-фонд проста. Для цього необхідно зайти в онлайн-кабінет чи платформу брокера, через форму пошуку знайти потрібний фонд, вибрати кількість акцій і відправити ордер на купівлю. Після цього у вікні “Позиції” з’явиться щойно придбаний біржовий фонд.
Що далі?
Пам’ятаєте, я писав про цілі на початку статті? Так от, наступні дії залежать саме від них. Точніше, від плану з їх досягнення.
Можливо, вам потрібно регулярно поповнювати свій інвестиційний рахунок в однакові проміжки часу й докуповувати акції обраних ETF-фондів попри те, падають фондові ринки чи ні.
Можливо, ви інвестували відразу достатню суму для реалізації цілей, і тепер достатньо робити регулярні ребалансування портфеля. Можливо, потрібно замінити один фонд іншим чи збільшити або зменшити частку того, чи іншого класу активів в міру наближення до реалізації фінансової цілі тощо.
Якщо відчуваєте, що вам потрібна кваліфікована допомога, то ви можете завжди залишити заявку на безкоштовну консультацію у формі що нижче.
Фото на обкладинці: Jantine Doornbos / Unsplash.