Дякуємо!
Ви будете отримувати наші матеріали на пошту
Petro Tsybulia │ 24.01.2024
Якщо ви задумались про інвестиції, але не знаєте з чого почати, то ця стаття стане для вас провідником на цьому шляху. В ній я ділюсь покроковою інструкцією як почати інвестувати на міжнародних фондових ринках.
Чому саме на фондових ринках за кордоном?
Тому що інвестування на фондових ринках, зокрема в акції, найкращий спосіб розбагатіти й досягти своїх фінансових цілей. А на закордонних, бо, по-перше, це дозволить інвестору диверсифікувати свої вкладення, а по-друге, в Україні на жаль фондовий ринок не розвинутий.
Щобільше, доступні інструменти в Україні, такі як ОВДП та нерухомість мають певні недоліки, зокрема не дозволяють інвестору скористатись силою складного відсотка, щоб створити необхідний капітал.
1. Відкрийте брокерський рахунок
Для інвестицій потрібен брокерський рахунок. Брокер – це майданчик, який дає вам можливість купувати чи продавати акції, облігації, ETF-фонди та інші активи. Він має бути надійним, а його діяльність прозорою.
Одним з кращих, які працюють з українцями є InteractiveBrokers. Особисто я і мої клієнти інвестують саме через цього брокера. І на те є декілька причин:
1. Це єдиний брокер з американською ліцензією який працює з українцями. Його надійність перевірена часом, оскільки він розпочав свою роботу в 1977 році. І за цей час пережив не одну кризу.
2. Діяльність InteractiveBrokers регулюється SEC – комісією з цінних паперів та бірж США і CFTC – комісією з торгівлі товарними ф'ючерсами.
3. Кошти та цінні папери інвестора застраховані на 500 тис. $ неприбутковою корпорацією із захисту інвесторів у цінні папери – SIPC.
4. Крім того, цінні папери клієнтів відокремлені від активів брокера та знаходяться на сторонніх рахунках в депозитарних установах. І у випадку банкрутства брокера будуть повернуті інвестору. За цим слідкує окремий регулятор фінансової індустрії США – FINRA.
5. InteractiveBrokers – це публічна компанія, акції якої торгуються в США на біржі NASDAQ. Він звітує перед своїми інвесторами на щоквартальній основі й з цими звітами ви також можете ознайомитись.
6. Це брокер з найнижчими комісіями. InteractiveBrokers не бере комісію за обслуговування рахунку. А комісії по угодах при купівлі американських ETF-фондів чи акцій складає від 1 $, для європейських ETF-фондів від 4 $ за угоду.
Покрокова інструкція як відкрити рахунок в InteractiveBrokers знаходиться тут.
2. Поповніть свій брокерський рахунок
До 24 лютого 2022 року поповнити свій брокерський рахунок можна було за допомогою SWIFT-переказу в межах ліміту НБУ в розмірі 200 тис. євро на рік. Наразі це зробити не можливо через заборону НБУ на такі перекази.
Проте все ж таки можливість поповнити свій закордонний брокерський рахунок є. Зробити це можна за допомогою платіжних систем Wise, Paysera та Zen.
Заздалегідь потурбуйтесь, щоб у вас на банківському рахунку була валюта. Отримати її можна: ● В додатках українських банків в межах ліміту 50 тис. грн в місяць на один банк.● Обміняти гривню в касах банку й покласти на валютну картку.● Скористатись 3-х місячним валютним депозитом в межах ліміту 200 тис. грн в еквіваленті в місяць на один банк.
Більше про те як повнити брокерський рахунок через Wise, Paysera та Zen читайте за цим посиланням.
3. Купіть індексні ETF-фонди
Якщо ви тільки починаєте свій шлях в інвестуванні, то я не раджу купувати акції окремих компаній, як би це привабливо не виглядало.
По-перше, для цього потрібен час на аналіз кожної потенційної компанії та відповідні знання. По-друге, для забезпечення диверсифікації потрібно мати в портфелі 15 - 20 акцій різних компаній, бажано з різних галузей економіки, а це потребує відповідного стартового капіталу. І по-третє, інвестування в окремі акції більш ризикове чим купівля ETF-фонду.
Також тримайтеся по далі від криптовалюти, CFD контрактів, валютних пар й на початку від ETF-фондів на окремі сектори економіки. Натомість купіть індексні ETF-фонди, які покривають весь ринок акцій та облігацій.
Купуючи ETF-фонд ви стаєте власником частинки пакета активів, які входять до цього фонду. Наприклад, якщо ви купите одну акцію ETF-фонду SPDR S&P 500 ETF, то автоматично інвестуєте в 500 найбільших компаній США.
Чому саме індексні ETF-фонди?1. Нижчі ризики чим при інвестуванні в окремі акції.2. Миттєва диверсифікація. Купуючи ETF ви інвестуєте відразу в сотні, а то й тисячі окремих цінних паперів.3. Низькі комісійні витрати. ETF які охоплюють цілі ринки акцій та облігацій, як правило мають комісійні витрати менше ніж 0,1 %.4. Чудово підходять для довгострокового пасивного інвестування.
Щоб полегшити вам пошук, нижче наводжу перелік індексних ETF на весь ринок акцій та облігацій від трьох найвідоміших та найбільших компаній у світі – Vanguard, iShares та Schwab.
Перелік індексних ETF на весь ринок акцій та облігацій від Vanguard, iShares та Schwab. Джерело: STATKY
Комісійні витрати у всіх фондах однакові. Для акцій та облігацій США комісійні витрати складають 0,03 %, а для акцій та облігацій країн крім США – 0,07 %. Винятком є фонд SCHF від Schwab у якого комісійні витрати трішки нижчі – 0,06 %. Також у Schwab немає ETF-фонду на індекс облігацій країн крім США.
Скільки потрібно коштів, що розпочати інвестувати?
Якщо скористатись лінійкою фондів від компанії Schwab, то достатньо буде 200$.
Моя порада – інвестуйте регулярно. Це розумна стратегія, щоб не звертати уваги на те, що відбувається на ринку та накопичувати свій капітал з часом. Крім того, регулярне інвестування формує хороші звички та мінімізує емоційний вплив на ваші інвестиції.
Я описав простий спосіб розпочати інвестувати. Це дійсно не складно. Але щоб результат інвестування був більш стійкий та прогнозований, потрібно працювати з вашими цілями, терміном інвестування та толерантністю до ризику.
Допомогти вам у цьому зможе фінансовий радник. Нижче ви можете залишити заявку на ввідну безкоштовну консультацію на якій ми обговоримо ваші цілі та можливості для інвестування.
Фото на обкладинці: Konrad Weber on Unsplash
Популярні статті
Підписуйтесь на нашу розсилку